Transsyberyjski niezbędnik
Przed wyruszeniem w podróż Koleją Transsyberyjską warto pomyśleć o należytym przygotowaniu do wyprawy. Oprócz rzeczy, które standardowo zabierają Państwo ze sobą, polecamy następujący “Transsyberyjski niezbędnik”.
Uwaga – poniższa lista nie jest obowiązkowa. Ma jedynie pomóc Państwu zorientować się, co może być potrzebne podczas wycieczki Koleją Transsyberyjską. Bagaż nie musi, a nawet nie powinien zawierać wszystkich poniższych rzeczy, proszę samodzielnie zdecydować, które z nich warto zabrać ze sobą:
- drobna gotówka na zakupy na peronach i w wagonie
restauracyjnym (waluta odpowiednia do danego kraju) - drobne banknoty w walucie lokalnej, euro lub dolarach
(5 euro/dolarów) na napiwek dla konduktorów - podręczna lekka niewielka torba na zakupy na peronach
- wygodne („domowe”) obuwie
- wodoodporne klapki
- saszetka do noszenia przy sobie najważniejszych rzeczy
- słowniki i rozmówki
- aparat fotograficzny, lornetka
- telefon komórkowy z zaprogramowanymi numerami alarmowymi
- jak największa ładowarka power bank
- okulary przeciwsłoneczne (także zimą)
- podręczna apteczka: plastry, leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe
- leki, które przyjmują Państwo regularnie
- stopery – zatyczki do uszu
- igła z nitką
- latarka, lampka do czytania, baterie
- nóż lub scyzoryk, kubek, talerzyk, sztućce (lekkie/plastikowe!)
- niewielki ręcznik z mikrofibry
- chusteczki higieniczne i odświeżające
- mydło, suchy szampon do włosów w sprayu
- foliowe woreczki na śmieci
- środek przeciwko komarom – dotyczy Syberii i Bajkału
(można go jednak zakupić na miejscu) - polar na chłodne wieczory w Mongolii
- skrobaczka do szyb zimą
Uwaga – ładowarkę Power Bank polecamy spakować do bagażu podręcznego, nie do bagażu głównego (w przeciwnym razie trzeba ją będzie na lotnisku przepakować).
I jeszcze jedna ważna uwaga – jedzenie można zakupić na miejscu. Produkty są tam podobne do tych w Polsce i nawet tańsze. Można przy okazji spróbować czegoś nowego. W każdym wagonie jest samowar z wrzącą wodą dostępną bezpłątnie przez 24 h/dobę. Zabranie ze sobą lub zakupienie na miejscu saszetek herbaty, kawy, kakao i zupek chińskich pozwoli Państwu zatem codziennie przyrządzać sobie coś ciepłego do picia lub jedzenia. Tych rzeczy nie muszą Państwo jednak zabierać z Polski, można je kupić na miejscu.
Checklista
- paszport z wizami
- ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą
- numery do zablokowania kart płatniczych/kredytowych
- kopia najważniejszych dokumentów
Plecak czy walizka?
Jako bagaż główny zamiast torby na kółkach polecamy plecak. Łatwiej go zmieścić w komorze bagażowej pod lub nad łóżkiem. Sztywne walizki są zwykle bardzo kłopotliwe. Ponadto plecak łatwiej jest przenosić z miejsca na miejsce, co jest konieczne przy wycieczkach objazdowych, przy których prawie codziennie zmienia się miejsce pobytu i bagaż jest przewożony z hotelu na dworzec, z dworca do hotelu itd. Torby na kółkach okazują się przy tego typu wyjazdach zwykle bardzo uciążliwe.
Oczywiście jeżeli nie mogą Państwo dźwigać na plecach plecaka, można oczywiście zabrać torbę na kółkach – proszę tylko zwrócić uwagę, aby nie była ona ogromna, tylko małego lub średniego rozmiaru.
Rozmiar bagażu
Przy pakowaniu proszę koniecznie zwrócić uwagę na wielkość końcową bagażu – polecamy zrezygnować z kilku teoretycznie „niezbędnych” drobiazgów, które w praktyce zostaną użyte najwyżej 1x. Bardzo ważny podczas tego rodzaju wypraw jest bowiem niezbyt duży i stosunkowo lekki bagaż główny + malutki bagaż podręczny zawierający dokumenty i pieniądze. Naprawdę warto zrezygnować z kilkunastu par bielizny i uprać część rzeczy w połowie wyprawy. Na pewno nie polecamy brać kilku książek, gdyż wbrew pozorom o nudę w pociągu trudno! Nie polecamy też zabierać ze sobą żywności, gdyż można ją nabyć po atrakcyjnych cenach na miejscu. Im mniejszy i lżejszy będą mieć Państwo bagaż, tym lżejsza będzie podróż, a więcej energii i chęci pozostanie na zwiedzanie i aktywny wypoczynek. Być może przed wyprawą mają Państwo pewne obawy, czy na pewno rezygnować z niektórych rzeczy, jednak zabranie niewielu bambetli będzie w trakcie podróży z pewnością powodem do szczęścia, a nie do rozpaczy!
Dokumenty podróży
Polecamy zrobić kopie głównej strony paszportu (ze zdjęciem) i wszystkich wiz i przechowywać je w innym miejscu niż oryginalne dokumenty.
W wypadku zgubienia imiennych biletów kolejowych na rosyjski odcinek trasy istnieje możliwość wystawienia biletów zastępczych w okienku kasy dworca kolejowego. Za wystawienie biletu zastępczego pobierana jest opłata w wysokości ok. 12 zł od każdego biletu. Należy okazać paszport lub kopię jego pierwszej strony. Możliwość ta nie dotyczy pociągów międzynarodowych – w tym wypadku należy niezwłocznie powiadomić lokalne biuro partnerskie wskazane w potwierdzeniu rezerwacji, które wykupi na Państwa koszt nowy bilet.
Szczepienia
Na klasyczną wycieczkę Koleją Transsyberyjską do Pekinu czy Władywostoku z kilkoma przystankami w większych miastach po drodze, nad Jeziorem Bajkał i w okolicach Ułan Bator żadne szczepienia nie są wymagane.
Zaleca się natomiast uzupełnienie i odświeżenie szczepień obowiązkowych oraz szczepionkę przeciwko tężcowi, wściekliźnie, ostremu zapaleniu wątroby, polio i błonicy, jeśli od ostatniego szczepienia minęło więcej niż 10 lat. Jeśli nie szczepią się Państwo regularnie, warto przed podróżą skonsultować się z lekarzem.
Zapytaj o wycieczkę:
Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!
W dzielnicy Prenzlauer Berg w spacerowej odległości pomiędzy dworcami S-Bahn:
Schönhauser Allee i Gesundbrunnen
znajdą nas Państwo na ulicy Isländische Str. 2a.
10439 Berlin
- Czynne: pn-pt 10.00-15.00
(polecamy uzgodnić termin)