Najbezpieczniejsze pociągi świata
Pociągi kursujące na trasach transsyberyjskich należą wbrew pozorom i uprzedzeniom do najbezpieczniejszych na świecie. Wstęp do wagonu mają tylko osoby posiadające ważny bilet ze wskazanym w nim miejscem leżącym. Do każdego wagonu przydzielonych jest dwóch konduktorów, którzy śpiąc na zmianę skrupulatnie kontrolują pasażerów i nie wpuszczają żadnych innych osób do wagonu na stacjach pośrednich. Szef pociągu czuwa ponadto nad stosowaniem się do przepisów przez poszczególnych konduktorów, którzy są wobec niego odpowiedzialni za czystość i bezpieczeństwo w swoim wagonie.
Ogólne zasady bezpieczeństwa
Mimo to należy uważać na rzeczy osobiste i nie zostawiać dokumentów i pieniędzy w przedziale bez nadzoru (np. przy wyjściu do toalety lub wagonu restauracyjnego). W szczególności należy nie spuszczać z oka bagażu podczas dojazdu pociągu do stacji pośrednich i stacji końcowej, a także podczas postojów na stacjach. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.
Postoje na granicach
Pociągi mają na obu granicach kilkugodzinne postoje, które zwykle przypadają niestety w środku nocy. Na granicy mongolsko-chińskiej dodatkowo konieczne jest opuszczenie pociągu z bagażem na około 3 godziny.
Brak dostępu do skrzynek e-mail i stron www w Chinach
Niektóre strony www, a w związku z tym także i niektóre skrzynki e-mail są w Chinach blokowane, nie ma więc dostępu do nich w trakcie pobytu w Chinach. Zwykle blokowany jest adres gmail.com.
3 klasa najbezpieczniejsza
Według opinii wielu podróżników podróż w wagonie trzeciej klasy należy do najbardziej bezpiecznych (przy okazji także do najciekawszych i najtańszych), gdyż wszyscy pasażerowie nawzajem się widzą. Ze względu na największe poczucie bezpieczeństwa jest to także klasa zalecana samotnie podróżującym kobietom.
Alkohol w pociągach
Picie alkoholu w pociągach transsyberyjskich jest zakazane. Wódka nie jest w nich sprzedawana. Nikt jednak nie sprzeciwi się wzniesieniu toastu po cichu szklanką od herbaty, o ile butelka wódki nie będzie widoczna na stole, a picie alkoholu będzie się odbywać spokojnie i kulturalnie, a przede wszystkim nie w sposób widoczny i oczywisty.
Telefon
Pomocne i tanie może okazać się wykupienie rosyjskiej karty SIM do telefonu komórkowego. Jest jednak opłacalne wyłącznie wtedy, gdy zamierzają Państwo aktywnie i codziennie rozmawiać przez telefon. W większych miastach korzystanie z telefonów komórkowych nie stanowi problemu. Podczas podróży pociągiem, pomiędzy stacjami sygnał telefonii komórkowej całkowicie zanika. Całkowity zanik należy także wziąć pod uwagę podczas wypraw do tajgi lub w pustynne i stepowe zakątki Mongolii. Istnieje tam jednak możliwość skorzystania z telefonów lokalnych, które są dostępne prawie w każdym ger campie.
Wifi
W zdecydowanej większości hoteli istnieje obecnie możliwość korzystania z bezprzewodowego dostępu do internetu (WiFi) nawet w pokojach hotelowych, a przynajmniej w hotelowym lobby. Także podczas poruszania się po Moskwie, Irkucku, Ułan Bator, czy Pekinie spotkają Państwo wiele kafejek i restauracji udostępniających WiFi. Natomiast podczas podróży pociągiem nie ma żadnej możliwości dostępu do internetu. Podczas wypraw terenowych po Mongolii należy również liczyć się z całkowitym brakiem dostępu do internetu.
Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.
Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!
Zapytaj o wycieczkę:
Skontaktuj się z nami:
Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!
10439 Berlin
- Czynne: pn-pt 10.00-15.00
(polecamy uzgodnić termin)