Kolej Transsyberyjska 1 klasa

  • Schemat wagonu 1 klasy

Kolej Transsyberyjska – wagon 1 klasy

Zastanowienie się nad wyborem klasy na przejazd ma z pewnością znaczenie w wypadku większości wycieczek koleją, w szczególności jeżeli mamy do czynienia z podróżą najdłuższym odcinkiem kolejowym świata jakim jest Kolej Transsyberyjska. Wagon 1 klasy oznacza w pociągach transsyberyjskich przedziały 2-osobowe, przy czym łóżka są obok siebie, nie nad sobą. Przedziały można zamknąć od wewnątrz. Między łóżkami, pod oknem znajduje się niewielki stolik.

Za dopłatą istnieje możłiwość zamówienia całego przedziału 2-osobowego do wyłącznej dyspozycji 1 osoby. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby podróżujące przynajmniej częściowo w sprawach biznesowych lub osoby, dla których zamykany od wewnątrz przedział mógłby stanowić pewien dyskomfort. Nie we wszystkich krajach jest to możliwe – przykładowo koleje w Chinach i Indiach nie przewidują takiej opcji ze względu na zbyt dużą liczbę pasażerów w stosunku do miejsc w pociągach.

Zamów bilety

Ceny biletów

Czy 1 klasa to luksus?

1 klasa nie oznacza luksusu w postaci telewizora czy łazienki w przedziale. Jest wprawdzie pewien wyjątek – jadący przez Mongolię pociąg nr 4 kursujący między Moskwą a Pekinem (z Pekinu do Moskwy jest to nr 3), w którym dwa przedziały 1 klasy współdzielą jeden prysznic – łącznie korzystają z prysznica zatem maksymalnie 4 osoby. Jest to jednak jedyny pociąg liniowy oferujący prywatne łazienki między przedziałami 1 klasy. Pozostałe liniowe pociągi transsyberyjskie są wyposażone w specjalne wagony z prysznicami. Wagony te są zwykle doczepiane tuż za wagonem 1 klasy, co ułatwia jego pasażerom korzystanie z pryszniców.

W pewien sposób można zatem odbyć podróż liniowymi pociągami Kolei Transsyberyjskiej w opcji nieco luksusowej. Ze względu na rozkład jazdy pociągów ta nieco luksusowa wycieczka jest najłatwiejsza do zrealizowania w odwrotnym kierunku – z Pekinu do Moskwy. Nasza nieco luskusowa oferta PEMLUX (od 3.130 € od osoby w pokoju 2-osobowym w hotelach na trasie) oznacza:

  • najlepsze pociągi na trasie
  • przedział do wyłącznej dyspozycji 2 osób
  • bardzo dobre hotele 3*-4* w centrum
  • w każdym hotelu pokój dwuosobowy podwyższonej kategorii
  • tylko jedna noc w każdym pociągu, następnie nocleg w hotelu
  • trasa: Pekin – Ułan Bator / luksusowa jurta mongolska – Irkuck / Jezioro Bajkał – Nowosybirsk – Jekaterynburg – Moskwa, 17 dni

Jadąc w odwrotnym kierunku (ze wschodu na zachód) należy się jednak liczyć ze zjawiskiem jetlagu, czyli niedogodnościami w samopoczuciu związanymi z dużą różnicą czasu zaraz na początku wyprawy. Jadąc z Moskwy do Pekinu mogą się Państwo stopniowo przyzwyczajać do coraz większej różnicy czasu. Dla każdego coś innego jest luksusem i każdy z nas inaczej odczuwa niedogodności i ułatwienia podczas każdej wyprawy w nieznane. Nawet najlepszy i najnowocześniejszy pociąg może nie być najlepszym wyborem, jeśli odjeżdża z danej miejscowości o 2.45 w nocy i przyjeżdża do naszego celu podróży po dwóch dobach o 4.20 rano. Dlatego tak ważne jest dopasowanie nie tylko rodzaju pociągu czy wagonu do Państwa wymagań i oczekiwań, ale także prawidłowa ocena priorytetów i dokonanie właściwych wyborów. Duży komfort podczas każdej wyprawy potrafi równie dobrze zapewnić znakomity hotel, czy dobrze dopasowany program zwiedzania w każdej miejscowości na trasie.

Kolej Transsyberyjska 1 klasa – czy się opłaca?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wszystko zależy od tego jak chcemy wykorzystać możliwości, jakie daje nam kolej transsyberyjska. 1 klasa oznacza przedziały dla dwóch osób, w których łóżka są nieco szersze niż w innych wagonach. Jeżeli postawimy na komfort podczas podróży, wówczas najwyższej klasy przedziały 1 klasy z pewnością będą najbardziej komfortowe. Z drugiej strony, kolej transsyberyjska oferuje także wyjątkową możliwość poznawania nowych kultur i rozmowy z tubylcami. Jeżeli właśnie tego oczekujemy od naszej azjatyckiej przygody, wtedy gorąco polecamy wybór wagonu 2 lub 3 klasy, szczególnie jeśli podróżują Państwo w pojedynkę.

Wiele osób zadaje sobie oczywiście pytanie, czy opłaca się inwestować w zakup biletów podwójną lub nawet kilkukrotną stawkę ceny biletów 2 lub 3 klasy, żeby móc mieć przedział do własnej dyspozycji lub podróżować bez obcych osób w przedziale. Według nas i tak i nie! Na to pytanie nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi.

Osoby, które mogą sobie na to pozwolić twierdzą, że „jak najbardziej opłaca się zainwestować tyle pieniędzy, żeby nie musieć współdzielić przedziału z obcymi osobami”. Natomiast osoby, które muszą uważać na wydatki podczas podróży, są raczej zdania, że warunki są i tak dość spartańskie, nawet w 1 klasie, dlatego absolutnie nie warto wydawać tylu pieniędzy, żeby być tylko ze znajomymi lub rodziną w przedziale. Osoby te uważają często, że różnica w cenie w żaden sposób nie oddaje różnicy w komforcie przejazdu – w wagonie 1 klasy podróżuje razem owszem przy maksymalnym obłożeniu tylko 18 pasażerów zamiast 36 lub 56 osób w 2 lub 3 klasie, jednak wyposażenie wszystkich klas wagonów jest niemalże identyczne. Poza tym ta grupa osób zamiast intymności i spokoju ceni sobie bardziej możliwość komunikacji i spotkania z innymi pasażerami w bardziej obłożonych wagonach 2 lub 3 klasy. Tutaj ważna i pierwszorzędna jest zatem znowu ocena własnych priorytetów.

Wady i zalety 1 klasy

W wagonie 1 klasy podróżuje się raczej z dala od tubylców – mieszkańców przemierzanych terenów, którzy podróżują raczej w wagonach niższej kategorii. W wagonie 1 klasy spotkamy najczęściej zagranicznych turystów. Jest jednak kilka sytuacji, w których z pewnością warto wykupić przedział 2-osobowy do wyłącznej dyspozycji. Przykładowo jeżeli są Państwo wrażliwi na hałas lub podróżują przynajmniej częściowo zawodowo i zamierzają pracować w pociągu – wtedy na pewno warto zastanowić się nad zakupem całego przedziału dla siebie. W takich wypadkach życie towarzyskie i poznanie innych nowych ludzi na pewno nie będzie i nie powinno być priorytetem. Także samotnie podróżujące kobiety mogą rozważyć taki wariant, choć dla nich polecamy wagon 3 klasy.

Jedna z naszych Klientek, pisarka Maja Wolny opublikowała w 2018 roku wspaniałą powieść, której tematyka związana jest z Koleją Transsyberyjską. Aby zdobyć materiały do swojej książki, Pani Maja podróżowała wprawdzie także w wagonie 3 klasy, jednak na najdłuższych odcinkach korzystała również z możliwości wykupienia całego przedziału dla siebie, aby móc na bieżąco przelewać na papier swoje pomysły i doświadczenia. W rezultacie jej powieść „Powrót z północy“ jest pasjonującą podróżą w czasie i nieco nietypową podróżą Koleją Transsyberyjską. Polecamy ją Państwu bardzo serdecznie!

Kolej transsyberyjska – cena dla każdego

Wycieczka Koleją Transsyberyjską nie należy do najtańszych. Wynika to przede wszystkim z liczby pokonanych koleją kilometrów: trasa kolejowa z Moskwy do Władywostoku liczy 9.259 km, trasa do Pekinu oznacza z kolei 7.622 km torów kolejowych. Wbrew pozorom jest jednak do wyboru wiele opcji, z których wiele pozwala na zredukowanie kosztów do minimum. Na tym właśnie polega fenomen, którym przyciąga Kolej Transsyberyjska. Cena przejazdu może się tym samym bardzo różnić w zależności od wybranej trasy, klasy biletowej i liczby osób. Cena przejazdu Koleją Transsyberyjską zależy także od naszych preferencji dotyczących miejsc noclegowych na trasie, od tego, czy Moskwę, Bajkał i inne miejsca na trasie zwiedzimy samodzielnie, czy z lokalnymi przewodnikami oraz od tego, czy z lotniska i dworca do hotelu (i odwrotnie) dojedziemy na własną rękę, czy potrzebujemy odpowiednie transfery.

W zależności od naszych potrzeb i wyobrażeń, mamy do wyboru trzy klasy wagonów, w których możemy spędzić czas w pociągach, w tym niektóre z noclegów. Każda z nich znajduje odzwierciedlenie w cenie. Oczywiście najmniej zapłacimy za przejazd w wagonie 3 klasy, jednak wtedy konieczna będzie rezygnacja z prywatności na rzecz integracji z innymi pasażerami. Jak powszechnie wiadomo każdy kij ma dwa końce – takie rozwiązanie pozwala na spędzenie większej ilości czasu z rdzennymi mieszkańcami Azji Środkowej oraz doświadczenie różnic kulturowych pomiędzy osobami z różnych regionów Rosji, Mongolii oraz Chin.

Kolej transsyberyjska – bilety

Mogą Państwo wykupić u nas bilety na dowolny odcinek trasy, bez konieczności zamawiania całego pakietu wycieczkowego. Osoby nie mające doświadczenia w podróżowaniu po azjatyckim kontynencie może nieco zniechęcić ogrom możliwości, jakie daje kolej transsyberyjska. Bilety w bardzo różnych cenach, sprzedawane na różne odcinki przyprawiają początkujących podróżników o ból głowy. Na szczęście posiadamy wiele zorganizowanych wypraw na swoim koncie. Z naszych usług korzystało bardzo szerokie spektrum zainteresowanych. Wielu z Państwa stawia na zorganizowane wycieczki w towarzystwie doświadczonego pilota, co pozwala na uniknięcie niespodziewanych „atrakcji” podczas wyprawy. Mamy również przyjemność opracowywania indywidualnych tras i zakupu biletów dla grup znajomych, które nie są na tyle obeznane w temacie Kolei Transsyberyjskiej, żeby zrobić to samodzielnie. Wreszcie spotykamy się z zainteresowanymi studentami, którzy szukają przygody życia i chcieliby wykupić u nas same bilety na przejazd.

Zamów bilety

Ceny biletów

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika