Kolej Transsyberyjska 1 klasa

  • Schemat wagonu 1 klasy

Wagon 1 klasy

W pociągach transsyberyjskich 1 klasa oznacza wagon sypialny z przedziałami 2-osobowymi, przy czym łóżka są obok siebie, nie nad sobą. Przedziały można zamknąć od wewnątrz. Między łóżkamiznajduje się niewielki stolik.

Za dopłatą istnieje możłiwość zamówienia całego przedziału 2-osobowego do wyłącznej dyspozycji 1 osoby. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby podróżujące przynajmniej częściowo w sprawach biznesowych lub osoby, dla których zamykany od wewnątrz przedział mógłby stanowić pewien dyskomfort. Nie we wszystkich krajach jest to możliwe – przykładowo koleje w Chinach i Indiach nie przewidują takiej opcji ze względu na zbyt dużą liczbę pasażerów w stosunku do miejsc w pociągach.

Zamów bilety

Ceny biletów

Czy 1 klasa to luksus?

1 klasa nie oznacza luksusu w postaci telewizora czy łazienki w przedziale. Jest wprawdzie pewien wyjątek – jadący przez Mongolię pociąg nr 4 kursujący między Moskwą a Pekinem (z Pekinu do Moskwy jest to nr 3), w którym dwa przedziały 1 klasy współdzielą jeden prysznic – łącznie korzystają z prysznica zatem maksymalnie 4 osoby. Jest to jednak jedyny pociąg liniowy oferujący prywatne łazienki między przedziałami 1 klasy. Pozostałe liniowe pociągi transsyberyjskie są wyposażone w specjalne wagony z prysznicami. Wagony te są zwykle doczepiane tuż za wagonem 1 klasy, co ułatwia jego pasażerom korzystanie z pryszniców.

W pewien sposób można zatem odbyć podróż liniowymi pociągami Kolei Transsyberyjskiej w opcji nieco luksusowej. Ze względu na rozkład jazdy pociągów ta nieco luksusowa wycieczka jest najłatwiejsza do zrealizowania w odwrotnym kierunku – z Pekinu do Moskwy. Nasza nieco luskusowa oferta PEMLUX (od 3.130 € od osoby w pokoju 2-osobowym w hotelach na trasie) oznacza:

  • najlepsze pociągi na trasie
  • przedział do wyłącznej dyspozycji 2 osób
  • bardzo dobre hotele 3*-4* w centrum
  • w każdym hotelu pokój dwuosobowy podwyższonej kategorii
  • tylko jedna noc w każdym pociągu, następnie nocleg w hotelu
  • trasa: Pekin – Ułan Bator / luksusowa jurta mongolska – Irkuck / Jezioro Bajkał – Nowosybirsk – Jekaterynburg – Moskwa, 17 dni

Jadąc w odwrotnym kierunku (ze wschodu na zachód) należy się jednak liczyć ze zjawiskiem jetlagu, czyli niedogodnościami w samopoczuciu związanymi z dużą różnicą czasu zaraz na początku wyprawy. Jadąc z Moskwy do Pekinu mogą się Państwo stopniowo przyzwyczajać do coraz większej różnicy czasu. Dla każdego coś innego jest luksusem i każdy z nas inaczej odczuwa niedogodności i ułatwienia podczas każdej wyprawy w nieznane. Nawet najlepszy i najnowocześniejszy pociąg może nie być najlepszym wyborem, jeśli odjeżdża z danej miejscowości o 2.45 w nocy i przyjeżdża do naszego celu podróży po dwóch dobach o 4.20 rano. Dlatego tak ważne jest dopasowanie nie tylko rodzaju pociągu czy wagonu do Państwa wymagań i oczekiwań, ale także prawidłowa ocena priorytetów i dokonanie właściwych wyborów. Duży komfort podczas każdej wyprawy potrafi równie dobrze zapewnić znakomity hotel, czy dobrze dopasowany program zwiedzania w każdej miejscowości na trasie.

1 klasa – czy się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie oczywiście pytanie, czy opłaca się inwestować w zakup biletów podwójną lub nawet kilkukrotną stawkę ceny biletów 2 lub 3 klasy, żeby móc mieć przedział do własnej dyspozycji lub podróżować bez obcych osób w przedziale. Według nas i tak i nie! Na to pytanie nie ma bowiem jednoznacznej odpowiedzi.

Osoby, które mogą sobie na to pozwolić twierdzą, że “jak najbardziej opłaca się zainwestować tyle pieniędzy, żeby nie musieć współdzielić przedziału z obcymi osobami”. Natomiast osoby, które muszą uważać na wydatki podczas podróży, są raczej zdania, że warunki są i tak dość spartańskie, nawet w 1 klasie, dlatego absolutnie nie warto wydawać tylu pieniędzy, żeby być tylko ze znajomymi lub rodziną w przedziale. Osoby te uważają często, że różnica w cenie w żaden sposób nie oddaje różnicy w komforcie przejazdu – w wagonie 1 klasy podróżuje razem owszem przy maksymalnym obłożeniu tylko 18 pasażerów zamiast 36 lub 56 osób w 2 lub 3 klasie, jednak wyposażenie wszystkich klas wagonów jest niemalże identyczne. Poza tym ta grupa osób zamiast intymności i spokoju ceni sobie bardziej możliwość komunikacji i spotkania z innymi pasażerami w bardziej obłożonych wagonach 2 lub 3 klasy. Tutaj ważna i pierwszorzędna jest zatem znowu ocena własnych priorytetów.

Wady i zalety 1 klasy

W wagonie 1 klasy podróżuje się raczej z dala od tubylców – mieszkańców przemierzanych terenów, którzy podróżują raczej w wagonach niższej kategorii. W wagonie 1 klasy spotkamy najczęściej zagranicznych turystów. Jest jednak kilka sytuacji, w których z pewnością warto wykupić przedział 2-osobowy do wyłącznej dyspozycji. Przykładowo jeżeli są Państwo wrażliwi na hałas lub podróżują przynajmniej częściowo zawodowo i zamierzają pracować w pociągu – wtedy na pewno warto zastanowić się nad zakupem całego przedziału dla siebie. W takich wypadkach życie towarzyskie i poznanie innych nowych ludzi na pewno nie będzie i nie powinno być priorytetem. Także samotnie podróżujące kobiety mogą rozważyć taki wariant, choć dla nich polecamy wagon 3 klasy.

Jedna z naszych Klientek, pisarka Maja Wolny opublikowała w 2018 roku wspaniałą powieść, której tematyka związana jest z Koleją Transsyberyjską. Aby zdobyć materiały do swojej książki, Pani Maja podróżowała wprawdzie także w wagonie 3 klasy, jednak na najdłuższych odcinkach korzystała również z możliwości wykupienia całego przedziału dla siebie, aby móc na bieżąco przelewać na papier swoje pomysły i doświadczenia. W rezultacie jej powieść „Powrót z północy“ jest pasjonującą podróżą w czasie i nieco nietypową podróżą Koleją Transsyberyjską. Polecamy ją Państwu bardzo serdecznie!

Zamów bilety

Ceny biletów

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!
W dzielnicy Prenzlauer Berg w spacerowej odległości pomiędzy dworcami S-Bahn:
Schönhauser Allee i Gesundbrunnen
znajdą nas Państwo na ulicy Isländische Str. 2a.

Print Friendly, PDF & Email
  • EYAND TRAVEL logografika