Czy podróż Koleją Transsyberyjską jest bezpieczna?
Podróż Koleją Transsyberyjską należy do jednych z najbardziej bezpiecznych. Należy w tym miejscu obalić niepoprawny mit o ogromnych niebezpieczeństwach z nią związanych.
Wstęp do wagonu mają wyłącznie osoby posiadające ważny bilet ze wskazanym w nim miejscem leżącym. Do każdego wagonu przydzielonych jest po dwóch konduktorów, którzy, śpiąc na zmianę, bardzo skrupulatnie kontrolują swój wagon i nie wpuszczają do niego żadnych innych osób na stacjach pośrednich oraz dbają o bezpieczeństwo jazdy swoich pasażerów oczekując na koniec podróży skromnego napiwku za sprzedawane napoje. Ponadto w każdym pociągu znajdują się kolejowi policjanci, gotowi stawić się błyskawicznie w potrzebnym miejscu.
Mimo to należy uważać na rzeczy osobiste i nigdy nie zostawiać dokumentów i pieniędzy w przedziale bez nadzoru. W szczególności należy nie spuszczać z oka bagażu podczas dojeżdżania pociągu do stacji pośrednich i stacji końcowej, a także podczas postojów na stacjach. Generalnie należy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.
Przedziały 1 i 2 klasy można zamknąć od wewnątrz, jednak zasuwę można podobno stosunkowo łatwo otworzyć posługując się zwykłym nożem. Zapobiec można temu zatykając otwór kawałkiem kartonu. Przypadki włamań
zdarzają się jednak ogromnie rzadko.
Według opinii wielu podróżników podróż w wagonie 3 klasy bez przedziałów należy do najbardziej bezpiecznych (a przy okazji także najciekawszych i najtańszych), gdyż wszyscy pasażerowie mogą się nawzajem widzieć.
W razie choroby bądź wypadku należy jako pierwszego zawiadomić konduktora, który na następnej stacji wezwie odpowiednią pomoc. Takie przypadki zwykle tylko potwierdzają niezawodność i bezpieczeństwo jazdy
Koleją Transsyberyjską, gdyż, nie oczekując żadnej opieki ani pomocy, otrzymujemy ją stosunkowo szybko i bezinteresownie. Podręczna apteczka powinna jednak stanowić niezbędny bagaż każdego turysty.
Osoby samotne, także kobiety, nie narzekają zwykle na brak poczucia bezpieczeństwa podczas podróży, wręcz przeciwnie. Mankamentem samotnej podróży może być natomiast brak możliwości dzielenia się wrażeniami na bieżąco z kimś znajomym. W trasie można jednak poznać tak wielu otwartych i ciekawych ludzi, że zostaje to z pewnością wynagrodzone.
Kolejną „wadą” samotnej podróży jest ewentualnie brak możliwości pozostawienia bagażu na stacjach pośrednich bez opieki i zwiedzenia stacji pośrednich lub konieczność „dogadania się” w tym zakresie z konduktorem, który rzuci okiem na bagaż podczas naszej nieobecności.