Ile trwa podróż Koleją Transsyberyjską?

Podróż koleją transsyberyjską to wyzwanie, które jest chętnie podejmowane przez wielu podróżników szukających niezapomnianych wrażeń. Jeśli zastanawiają się Państwo, jak wygląda podróż najdłuższą trasą kolejową na świecie, polecamy lekturę tego artykułu. Zebraliśmy w nim niezbędne informacje związane z koleją transsyberyjską dla osób zarówno chcących jedynie poznać charakter podróży, jak i tych planujących przeżyć taką przygodę w niedalekiej przyszłości.

Jak wygląda trasa Kolei Transsyberyjskiej?

Kolej Transsyberyjska to najbardziej rozbudowana sieć linii kolejowych przechodząca przez dwa kontynenty. Sieć ta składa się z czterech głównych linii prowadzących mniej więcej do Tajszetu tą samą trasą, a następnie rozgałęziających się:

  • Linia transsyberyjska (szlak główny): Moskwa – Władywostok,
  • Linia transmandżurska: Moskwa – Harbin – Pekin,
  • Linia transmongolska: Moskwa – Ułan Bator – Pekin,
  • Magistrala Bajkalsko-Amurska (BAM): Moskwa – Sowiecka Gawań (- Władywostok).

Trasą BAM można także dojechać z Moskwy do Władywostoku. Prowadzi ona równolegle do trasy transsyberyjskiej, jednak przez tereny Rosji wysunięte bardziej na północ omijając Jezioro Bajkał na jego północnym krańcu.

Już same połączenia robią wrażenie, a co dopiero fakt mówiący o tym, że linia transsyberyjska powstała w latach 1891-1916. Decydując się na taką podróż, możemy zobaczyć wiele atrakcji znajdujących się w Rosji, Mongolii i Chinach w dość krótkim czasie, co nie jest możliwe, wybierając inny środek transportu tj. samochód czy samolot. Tym samym, wybierając na przykład linię transsyberyjską, możemy zobaczyć nie tylko Plac Czerwony w Moskwie czy Jezioro Bajkał, lecz także przejechać przez najdłuższy most na rzece Amur o długości 2616 metrów. Poznając informacje na temat tras, a także atrakcji turystycznych na pewno pojawia się pytanie: ile jedzie Kolej Transsyberyjska?

Ile trwa podróż Koleją Transsyberyjską?

Wybierając się w podróż Koleją Transsyberyjską trzeba się liczyć z podróżą trwającą kilka dni i nocy. I tak wykupując bilet na klasyczną trasę transsyberyjską Moskwa – Władywostok o długości 9259 km mają Państwo do wyboru dwa pociągi, z których jeden ma więcej przystanków, przez co jedzie dłużej, a drugi dzięki mniejszej liczbie postojów na trasie dojeżdża do Władywostoku szybciej. I tak jadąc pociągiem nr 62 spędzą Państwo w pociągu łącznie 151 godzin (6 pełnych dni i 7 nocy), a wybierając pociąg nr 2 będą to łącznie 174 godziny, czyli prawie jedna pełna doba więcej.

Podobnie wygląda przejazd bezpośrednim pociągiem do Pekinu, w którym spędzą Państwo:

  • 134 h (6,5 dnia + 6 nocy) jadąc trasą przez Mongolię
  • 174 h (7 dni + 7 nocy) jadąc trasą przez Mandżurię.

Trasa do Mongolii (Moskwa – Ułan Bator) oznacza 103 godziny spędzone w pociągu (4 dni i 5 nocy).

Natomiast przejazd nad Bajkał (z Moskwy do Irkucka) trwa 80 godzin (w pociągu spędzą Państwo 3 dni i 4 noce), o ile wybiorą Państwo najszybszy pociąg, przykładowo nr 62 lub 6. Przejazd innym pociągiem może trwać nawet do 93 godzin, czyli kilkanaście godzin dłużej. Jednak przy wyborze pociągu nie powinniśmy kierować się wyłącznie czasem przejazdu, ale także godzinami odjazdu i przyjazdu oraz wyborem klasy biletowej – przykładowo nie we wszystkich pociągach są dostępne wagony 1 klasy. Dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze, że nie wszystkie pociągi kursują codziennie, w związku z czym może się zdarzyć, że chcąc nie chcąc będziemy musieli wybrać inny pociąg niż byśmy sobie tego życzyli.

Większa liczba przystanków na trasie może być ponadto korzystna dla osób, które przykładowo chciałyby zaopatrzyć się w jedzenie na peronach, zrobić zdjęcia poszczególnych dworców kolejowych lub w miarę często rozprostować kości i zaczerpnąć świeżego powietrza. Warto zaznaczyć, że w ciągu podróży pasażerowie przekraczają łącznie 8 stref czasowych. W zależności od motywu podróży warto dobrać odpowiednią trasę do swoich potrzeb. Jedni turyści decydują się na trasę transsyberyjską, aby podjąć wyzwanie, wynikające z najdłuższej trasy, podczas gdy drudzy decydują się na nieco krótszą podróż transmongolską, aby dojechać do Pekinu. Bez względu na wybór trasy jedno jest pewne – Kolej Transsyberyjska oferuje niezwykłe przeżycia, które pozostaną w pamięci turystów do końca życia.

Sprawdź bilety na podróż koleją transsyberyjską!

Wybór wagonu zgodnie z potrzebami

Skoro już wiemy, ile jedzie Kolej Transsyberyjska, czas na to, aby zapoznać się z warunkami podróży. Pokonanie każdej z czterech tras kolei transsyberyjskiej wymaga dużo czasu, a tym samym cierpliwości i wytrwałości. Dlatego warto zadbać o swój komfort, zwracając uwagę na klasę pociągu. Kupując bilet na wybraną trasę, możemy wykupić miejsca w wagonach o klasach 1-3. Klasa 3 (plackarta) to najtańsza opcja oznaczająca wagon sypialny bez zamykanych przedziałów, jednak z oddzielonymi ścianką boksami, w których znajduje się po sześć łóżek. Więcej informacji oraz zdjęcia wagonu klasy prezentujemy na naszej stronie dotyczącej wagonów 3-klasy.

Osoby przyzwyczajone do warunków panujących w polskich pociągach powinny wybrać klasę 2 (kupe). Wagony tego typu są wyposażone w łóżka znajdujące się na dwóch poziomach. Wagon 2 klasy jest podzielony na 9 przedziałów 4-osobowych.. Dla osób ceniących sobie spokój i nieco wyższy standard polecamy przedziały dwuosobowe w wagonach klasy 1 (lux). W całym wagonie znajduje się 9 takich przedziałów, podróżuje nim zatem dwukrotnie mniejsza liczba pasażerów niż w klasie 2 i aż sześciokrotnie mniejsza niż w wagonie 3 klasy.

Sprawdź aktualną ofertę wycieczek na 2022 rok!

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika