Nocleg w jurcie mongolskiej

  • Nowoczesne ger campy

    Obozowisko jurt w Parku Narodowym Terelj

Mongolskie ger campy

Nocleg w jurcie mongolskiej poza Ułan Bator jest jedną z głównych atrakcji wycieczki Koleją Transsyberyjską. W hotelu, hostelu lub apartamencie można zanocować niemalże na całym świecie. Natomiast nocleg w jurcie jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym oraz z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Nowoczesne mongolskie ger campy, z którymi współpracujemy, są tak wyposażone, żeby zagraniczny turysta nie musiał praktycznie nic ze sobą przywozić. Na podróż nie trzeba zatem zabierać ani śpiwora ani ręcznika. Ciepła woda, prysznice i toalety, a także restauracja są dostępne na miejscu i znajdują się z reguły w specjalnie zaprojektowanym oddzielnym budynku.

Sanitariaty i restauracja znajdują się zwykle w tym samym budynku. Droga z jurty do głównego budynku to zaledwie kilka kroków, jednak nawet latem warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, gdyż wieczory i ranki są w Mongolii nawet latem bardzo chłodne, szczególnie poza Ułan Bator. Ręczniki i pościel otrzymuje się bezpłatnie na miejscu – są one zwykle pozostawiane do dyspozycji w jurcie.

Wyżywienie jest w ger campach dostosowane do europejskich żołądków, jednak często nie ma zwykłej wody do picia. Kawa i herbata są podawane razem z posiłkami, ale zakupić można tam tylko słodkie napoje gazowane. Dlatego polecamy zaopatrzenie się w wystarczającą ilość butelek z wodą przed przyjazdem lub podczas transferu do obozowiska.

Podobnie jak w hotelu, zakwaterowanie w ger campie i zajęcie jurty jest zwykle możliwe od godz. 14:00. W zależności od dostępności jurt w dniu przyjazdu może jednak być możliwe wcześniejsze zakwaterowanie. Wymeldować należy się do godziny 12:00 w dniu odjazdu.

Każdy ger camp ma również swój parking. Przy dobrej pogodzie jest to miejsce zbiórki na transfer powrotny do Ułan Bator, zwiedzanie, jazdę konną z instruktorem bądź trekking.

Ceny noclegów w Parku Narodowym Terelj – 65 km od Ułan Bator:

Lato (15 maja – 30 września):
Jurta dla 1 osoby: 78 € z pełnym wyżywieniem
Jurta dla 2-3 osób: 56 € od osoby z pełnym wyżywieniem
Dziecko do 8 lat: 43 € z pełnym wyżywieniem

W ceny wliczona jest pościel i ręczniki.
Zawsze rezerwujemy jurty do wyłącznej dyspozycji.
Uwaga – prosimy o zrozumienie, że z powodu nieistniejących adresów ger campów w Mongolii nocleg można zarezerwować  wyłącznie razem z transferem z/do Ułan Bator.

Transfer z Ułan Bator do ger campu (Park Narodowy Terelj):

69 € w jedną stronę dla 1 osoby
39 € w jedną stronę od osoby w wypadku 2-3 osób
29 € w jedną stronę od osoby w wypadku 4 lub więcej osób

Transfer w obie strony + zwiedzanie Ułan Bator, w tym klasztoru Gandan i Placu Suche Batora, miejsca pamięci i punktu widokowego Zaisan, parku Terelj i skały w kształcie żółwia (Turtle Rock) + wizyta u rodziny Nomadów:

250 € dla 1 osoby
152 € od osoby w wypadku 2 osób
130 € od osoby w wypadku 3 osób
99 € od osoby w wypadku 4 osób
95 € od osoby w wypadku 5-6 osób

Wszystkie ceny zawierają bilety wstępu do Parku Narodowego Terelj. Wszystkie ceny programów zwiedzania obejmują transport, bilety wstępu i obsługę angielsko-języcznego przewodnika. Zostaną Państwo odebrani z dworca kolejowego lub z miejsca zakwaterowania w Ułan Bator.

Wszystkie transfery odbywają się tylko z kierowcą (bez przewodnika). Transfer zarezerwowany u nas oznacza odbiór przez pracownika lokalnego biura partnerskiego i transport we wskazane miejsce. Kierowca czeka z szyldem EYAND TRAVEL, nawet jeśli pociąg jest opóźniony. Większość kierowców mówi bardzo słabo po angielsku.

Nocleg w jurcie zimą

Nocleg w jurcie mongolskiej jest także możliwy zimą! Nie wszystkie ger campy poza Ułan Bator są czynne w okresie zimowym. Większość z nich, szczególnie tych położonych daleko od Ułan Bator jest zamknięta od początku października do połowy maja. W tym czasie można zanocować w jurcie 65 km od Ułan Bator – w Parku Narodowym Terelj.

Malownicza lokalizacja w Parku Narodowym Terelj jest idealna na relaks po podróży Koleją Transsyberyjską lub przed wyruszeniem w podróż. Nocleg w Parku Narodowym Terelj polecamy każdemu, kto chciałby poznać „prawdziwą” Mongolię, ale nie ma czasu na dłuższą wycieczkę objazdową.

Jurty są zimą dobrze ogrzewane i przytulne. Białe krajobrazy i ujemne temperatury na zewnątrz oraz wewnętrzne ciepło w połączeniu z drewnianym umeblowaniem jurt sprawiają, że nocleg w jurcie mongolskiej zimą jest niesamowitą atrakcją.

Ponieważ zimą przyjeżdża do Mongolii, a tym samym nocuje w ger campach mniej turystów niż latem, a ogrzewanie i utrzymanie jurt jest droższe, ceny noclegów są wyższe niż w sezonie letnim:

Ceny noclegów zimą (1 października – 14 maja):

Jurta dla 1 osoby: 88 € z pełnym wyżywieniem
Jurta dla 2-3 osób: 62 € od osoby z pełnym wyżywieniem
Dziecko do 8 lat: 49 € z pełnym wyżywieniem

Zapraszamy!

Co to jest jurta?

Eine Jurte ist das traditionelle zerlegbare, beheizbare und leicht zu transportierende Rundzelt der Nomaden in Zentralasien. Das Wort „Yurt“ stammt aus dem Türkischen und bedeutet „Heim“. In der Mongolei benutzt man dafür das Wort „Ger“. Die Jurten bestehen aus einem runden Holzgerüst, das mit Baumwolle und Wollfilz abgedeckt wird, wobei die Abdeckung aus mehreren Schichten besteht. So werden im Winter mindestens drei Lagen Filz aufgelegt. Die Jurte ist deshalb im Winter teils wärmer als ein Haus. Sie ist aber so gebaut, dass sie in einer knappen Stunde demontiert oder eingerichtet werden kann. Nach dem Auseinanderbauen ist die zerlegte Jurte so klein verpackt, dass sie in der Regel auf nur zwei Kamelen transportiert werden kann.

Nomadzi mongolscy

Znaczna część populacji w Mongolii prowadzi nadal koczowniczy tryb życia. Koczownicy nie mają stałego miejsca zamieszkania, lecz przeprowadzają się ze swoimi stadami zwierząt średnio od trzech do dziesięciu razy w roku. Muszą zatem stale demontować i ustawiać od nowa swoje jurty. Na Pustyni Gobi wskaźnik relokacji jest kilkukrotnie wyższy – tutaj Nomadzi przeprowadzają się nawet dwadzieścia razy w roku. Wynika to ze znikomej ilości pożywienia dla bydła na obszarach pustynnych. Koczownicy żyją bezpośrednio z produktów swoich zwierząt: krów, jaków, wielbłądów, owiec, kóz i koni.

Jurty są nadal bardzo ważne w Mongolii. Jurta jest schronieniem nie tylko dla koczowników poza Ułan Bator, ale także dla mieszkańców stolicy – podobnie jak osiedla wieżowców w Rosji – na obrzeżach Ułan Bator rozciągają się osiedla jurt, przy czym Mongołowie zamieszkujący Ułan Bator mieszkają w jurcie przez część roku lub przez cały rok.

Wyposażenie jurty

Jurty mongolskie są wyposażone w piękne zdobione drewniane meble. Do wyposażenia każdej jurty w Mongolii należą również: żelazny piec do gotowania, niski stolik do jedzenia, otomana dla gości, łóżka do spania i siedzenia, drewniane kartony i skrzynie do przechowywania rzeczy osobistych, regał na przybory kuchenne i jedzenie oraz czajnik. Ponadto na tyłach jurty zawsze znajduje się ołtarzyk z wizerunkiem Buddy.

Tradycyjnie wejście do jurty jest zawsze skierowane na południe. Dzięki temu podróżni patrząc na mijane jurty mają lepszą i szybszą orientację w terenie. Zachodnia część jurty jest przeznaczona dla mężczyzn – mogą tu przebywać tylko mężczyźni. Przechowuje się tutaj broń i inne męskie przedmioty. Na wschodzie jurty znajduje się część żeńska. Mogą tu przebywać kobiety, są tu tez przechowywane kobiece przedmioty, takie jak przybory kuchenne lub łóżeczka dziecięce. Dzieci i młodzież trzyma się blisko żeńskiej strony jurty. Podział ten wydaje się jednak tracić na znaczeniu. Obecnie wiele jurt jest ustawionych i wyposażonych dokładnie na odwrót.

Mały, okrągły promień słońca wpadający przez otwór dymny do jurty porusza się w ciągu dnia zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Można z niego zatem odczytać przybliżoną godzinę. Mieszkańcy jurty poruszają się po jurcie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby nie zakłócać równowagi (szamani podczas rytuału także poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Sufit w kształcie kopuły symbolizuje niebo. Miejsce za kominkiem nazywa się Hoimor. Jest to strona północna oznaczająca “powrót”. Stoi tutaj stolik, na którym umieszczony jest totem (mong. ongon) i gdzie składane są ofiary dla duchów. Siedzenie obok stolika jest uważane za najważniejsze miejsce w namiocie. Siedzą tu starsi przywódcy plemienni, szamani i inni czcigodni goście. Kominek znajduje się na środku jurty. Jest to miejsce, któremu należy okazać szacunek. Jurta jest uważana za centrum kosmosu, a kominek – za centrum mikrokosmosu.

Z biegiem czasu koczownicze życie stało się bardziej nowoczesne: obecnie w jurcie mongolskiej nawet pośrodku stepu nie może zabraknąć telewizora – własna antena satelitarna jest zatem częścią podstawowego wyposażenia. Kolektor słoneczny dostarcza energii elektrycznej. Komunikacja mobilna jest jednak dostępna tylko w miastach, a koń jest nadal najczęstszą formą transportu.

Etykieta jurty

Każdemu członkowi rodziny przypisane jest określone miejsce w jurcie, które odpowiada jego randze społecznej. Gdy koczownicy zapraszają na herbatę, obowiązują również pewne zasady. Zbliżając się do jurty, należy krzyknąć „trzymaj psa!”, ponieważ jurty są dobrze strzeżone przed wrogami. Ogólnie rzecz biorąc, należy zbliżać się do jurty od południa, aby koczownicy mogli przez drzwi zobaczyć gości już z daleka. Wchodzić do jutry należy prawą stopą bez dotykania progu. Zbyt długie stanie po wejściu do jutry jest traktowane jako bardzo nieuprzejme. Należy spocząć możliwie szybko po przekroczeniu progu.

Obowiązek szkolny u nomadów

Wiele mongolskich rodzin żyje nadal w sposób koczowniczy, dzieci pomagają często w gospodarstwie i nie mają czasu na naukę ani możliwości uczęszczania do szkoły. Są jednak rodziny żyjące w jurtach poza Ułan Bator, które wysyłają swoje dzieci do krewnych w większych miastach, aby mogły tam regularnie chodzić do szkoły. Na szczęście są nauczyciele, którzy odwiedzają rodziny na mongolskich stepach i pustyni. Uczą oni jednak tylko najważniejszych rzeczy. Wysłanie dzieci do szkoły stanowi ponadto poważne wyzwanie finansowe dla wielu biedniejszych rodzin. Państwo finansuje tylko pierwsze cztery klasy. Za książki, ubrania szkolne i zeszyty, a także szkolne posiłki rodziny płacą samodzielnie. Dlatego radio i telewizja są popularnymi „ścieżkami edukacyjnymi” wśród koczowników i nie może ich zabraknąć w żadnej jurcie.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!
W dzielnicy Prenzlauer Berg w spacerowej odległości pomiędzy dworcami S-Bahn:
Schönhauser Allee i Gesundbrunnen
znajdą nas Państwo na ulicy Isländische Str. 2a.

Print Friendly, PDF & Email
  • EYAND TRAVEL logografika