Czy warto zatrzymać się w Kazaniu?

  • Meczet Kul Szarif w Kazaniu

Republika Tatarstanu i centrum islamu

Kazań ma około miliona mieszkańców i jest tym samym szóstym co do wielkości miastem rosyjskim. To nietypowe miasteczko, położone dokładnie pośrodku rosyjskiego imperium, 800 km na wschód od Moskwy jest z pewnością warte zobaczenia. Jako stolica Tatarstanu – autonomicznej republiki rosyjskiej znacznie różni się od innych miast rosyjskich.

Kazań słynie przede wszystkim jako rosyjskie centrum islamskie. Republika Tatarstanu jest ogólnie często określana jako najbardziej na północ wysunięte centrum islamu. Znakiem szczególnym Kazania jest przede wszystkim mieszanka islamu i prawosławia – praktycznie obok siebie stoją kościoły prawosławne i meczety. Ich sąsiedztwo jest symbolem wiekowej pokojowej koegzystencji chrześcijan i muzułmanów w Kazaniu. Dialog między islamem a chrześcijaństwem ma zresztą miejsce w całym regionie Tatarstanu.

Kazań jest również uważany za perłę architektury łączącą Orient z Zachodem. Kreml kazański jest uważany za najpiękniejszy w całej Rosji. Choćby z tego powodu warto zatrzymać się w stolicy Republiki Tatarstanu. Warto zaznaczyć, że Kazań nie jest regionem bi-wyznaniowym, lecz bi-etnicznym. Na mieszkańców Tatarstanu składają się w szczególności dwie grupy etniczne: Tatarzy (53%), którzy są w większości wyznawcami sunnickiego islamu oraz Rosjanie (40%) z chrześcijańską tradycją prawosławną. Meczet Kul Sharif i Katedra Zwiastowania są świadectwem różnorodności kulturowej Kazania.

Co warto zobaczyć w Kazaniu?

Meczet Kul Sharif jest symbolem Kazania i jednym z największych meczetów w Europie. W 2005 roku odbyła się inauguracja z okazji jego tysiąclecia. Meczet ten jest otwarty dla wszystkich, w tym także dla Chcześcijan i turystów. Przy wejściu kobiety pomagają odwiedzającym zawiązać chustę. Błękitny kolor meczetu ma wręcz przyciągające działanie. Sylwetki jego czterech smykłych minaretów zachwycają także wieczorem – odpowiednio oświetlone wyglądają magicznie.

Kreml kazański jest siedzibą rządu Republiki Tatarstanu i  został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w XVI wieku i przepięknie położony nad rzeką Kazanka, która następnie wpada do Wołgi. Styl architektoniczny jego budynków jest nie tylko odzwierciedleniem rosyjskiego prawosławia, ale i wpływów muzułmańskich.

Kazań to także nowoczesna i ciągle rozwijająca się metropolia, która jest uznawana za bardzo wygodną do życia ze względu na czyste zadbane ulice, liczne parki oraz istytucje kulturalne i edukacyjne.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika