Ostrzeżenia dla podróżnych, odwołania lotów i całe koronowe szaleństwo

Obostrzenia i ostrzeżenia

Od pewnego czasu z zażenowaniem i goryczą obserwujemy otaczający nas chaos powstały ze względu na pandemię Koronawirusa i dotyczący nas wszystkich – podróżników i organizatorów turystycznych. O ile na samym początku pandemii ostrzeżenia dla podróżnych dotyczyły praktycznie całego świata, tak obecnie państwa nie chcąc wrzucać całych państw do jednego kotła, zmagają się z aktualizajcą bieżących i produkcją coraz to nowych obostrzeń i ostrzeżeń dotyczących poszczególnych regionów.

Karykatury Mahometa i Syria 2006

W kwietniu 2006 roku, kiedy to wybuchła gorąca dyskusja na temat karykatur Mahometa, media bombardowały nas zdjęciami zabitych i rannych na ulicach Damaszku i Aleppo. Będąc w tym czasie w Syrii mieliśmy okazję przekonać się, że życie w tych miastach jest całkowicie normalne i daleko mu do krwawych, czy niebezpiecznych scen. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało wtedy przed podróżowaniem do Syrii. Mając na miejscu biura partnerskie mogliśmy od razu przekonać się, że ostrzeżenia te nie mają sensu ani podstawy i zobaczyć ten piękny i spokojny kraju jeszcze przed wojną.

Stan wyjątkowy w Mongolii 2008

Dwa lata później, kiedy prezydent Mongolii w połowie lata 2008 roku ogłosił stan wyjątkowy z powodu protestów i demonstracji, obrazy w mediach były pełne krwi i przemocy na ulicach Ułan Bator. Ostrzeżenie dotyczące podróży do Mongolii wydane wówczas przez MSZ utwierdziło podróżnych w przekonaniu, że wyjazd do Mongolii nie jest możliwy ani zalecany. Także wtedy – dzięki bieżącym kontaktom z lokalnym biurem partnerskim mogliśmy się przekonać, że stolica Mongolii tętni turystycznym życiem, klasztor Gandan i inne zabytki oraz restauracje są pełne turystów rozkoszujących się mongolskim klimatem, a zablokowany jest jedynie punkt strategiczny miasta – Plac Suche Batora. Wielu turystów, w tym nasi Klienci, poczuli się tak niepewnie, że woleli odwołać swoje wycieczki „po prostu na wszelki wypadek”, po to, żeby wkrótce potem tego bardzo żałować (stan wyjątkowy został bowiem dość szybko odwołany).

MSZ o Mongolii 2020

Ministerstwa innych krajów nie są tutaj ani gorsze ani lepsze. W listopadzie 2020 niemieckie MSZ napisało na swojej stronie:

“Odradzamy wszelkie podróże do Mongolii, które nie są konieczne. W Mongolii wykryto dotąd niewiele zakażeń COVID-19. Wszystkie z nich wykryto u osób, które wjechały do Mongolii z innego kraju. Osoby te zostały podane obowiązkowi 2-tygodniowej kwarantanny. Mongolia jest nadal obszarem ryzyka. Oznacza to, że wjeżdżając lub wracając z Mongolii do Niemiec należy poddać się kwarantannie i obowiązkowemu testowi PCR.”

Abstrachując od tego, że wyjazd od Mongolii jest obecnie technicznie i praktycznie niemożliwy, gdyż wszystkie połączenia lotnicze i kolejowe z tym krajem zostały odwołane na czas nieokreślony, to w kraju tym w zasadzie nie ma ryzyka zakażenia.  Z punktu widzenia MSZ nie powinno być zatem mowy o jakimkolwiek ryzyku, czy ostrzeżeniu dotyczącym wyjazdów do Mongolii.

Nie pozostaje nam nic innego, jak pozytywnie patrzeć w przyszłość. To także wielka szansa dla turystyki na odejście od ilości i powrót do jakości!

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika