Czy warto zatrzymać się w Krasnojarsku?

  • Okolice Krasnojarska - Stolby

Atrakcyjne okolice

Krasnojarsk nie jest punktem obowiązkowym podczas wycieczki Koleją Transsyberyjską. Samo miasto nie ma wiele do zaoferowania, jest to typowe miasto syberyjskie, niewiele różniące się architekturą i atmosferą od pozostałych miast na Syberii takich jak Nowosybirsk czy Omsk. Ciekawe są natomiast okolice Krasnojarska: Rezerwat Przyrody „Stolbi” oraz jedno z największych na świecie jezioro zaporowe. Z tego powodu Krasnojarsk jest atrakcyjnym przystankiem dla miłośników przyrody i osób, które chciałyby oprócz poznania jednej z syberyjskich metropolii odpocząć aktywnie po przebytej podróży koleją.

Sam Krasnojarsk jest również pięknie położony na lewym brzegu rzeki Jenisej – najbogatszej w wodę rzeki w Rosji. Most Krasnojarski na Jenisseju ma długość 934 m, co czyni go czwartym najdłuższym mostem kolejowym na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Na zwiedzenie miasta wystarczy jednak kilka godzin, czyli np. jedno popołudnie. Drugą część dnia można przeznaczyć na wycieczkę poza miasto – do jednego ze wspomnianych wyżej miejsc.

Jeżeli jednak chcieliby Państwo zobaczyć zarówno jezioro zaporowe, jak i rezerwat Stolbi, polecamy przeznaczyć na przystanek w Krasnojarsku półtora dnia. Niektóre pociągi przyjeżdżają do Krasnojarska wcześnie rano. Można wówczas poświęcić cały dzień na wycieczki poza miasto, zanocować w Krasnojarsku, następnego dnia przed południem zwiedzić miasto i wczesnym popołudniem wsiąść w pociąg do Irkucka.

Krasnojarsk w liczbach

Odległość od Moskwy: 4.065 km
Rok założenia: 1628 r.
Status: stolica Obwodu Krasnojarskiego
Liczba mieszkańców: 900 tys.
Czas lokalny: CET+6
Numer kierunkowy: +7 3912
Średnie temperatury w °C: styczeń: -17
kwiecień: +1
lipiec: +18
październik: +1

Co warto zobaczyć?

Symbolem miasta jest wybudowana w połowie XIX wieku Kapela Paraskewa-Pjatniza. Wart zobaczenia jest także potężny i wieczorem pięknie oświetlony most kolejowy na rzece Jenisej, który na wystawie światowej otrzymał wyróznienie obok paryskiej wieży Eiffla. Główną ulicą Krasnojarska jest ulica Bolszaja. Na środku miasta mieści się otoczony jodłami Ogród Miejski. W Krasnojarsku jest ponadto wiele ciekawych muzeów, w tym Muzeum Historyczne i Muzeum Etnograficzne.

Szczególnie atrakcyjne jest jednak nie samo miasto, ale okolice Krasnojarska: Rezerwat Przyrody „Stolby“ – ulubione miejsce mieszkańców na wypady weekendowe poza miasto oraz Krasnojarskie Jezioro Zaporowe – największy podziemny kompleks przemysłowy na świecie.

Rezerwat „Stolby“

Rezerwat skalny Stolby został założony w 1925 roku i był już wtedy popularnym celem wycieczek mieszkańców miasta. Liczne tu skały i skałki granitowe wystają zza drzew tajgi syberyjskiej przypominając wbite pale. Te wulkaniczne skały powstały kilkaset milionów lat temu, a ich wysokość sięga 90 m. W rezerwacie znajduje się kilka szlaków turystycznych oraz obszary wspinaczkowe. Sama nazwa Stolby pochodzi od rosyjskiego słowa „stolb” oznaczającego słup, który przypominają okazałe skały. Park otoczony jest dopływami Jeniseju i graniczy na północnym wschodzie z przedmieściami Krasnojarska.

Zbiornik Krasnojarski

Zwany także Hydrowęzłem Krasnojarskim sztuczny zbiornik wodny na rzece Jenisej przy Diwnogorsku powstał w latach 1955-1971 dzięki przegrodzeniu rzeki Zaporą Krasnojarską. Spiętrzone wody zbiornika zasilają największą elektrownię wodną w Rosji, ktora jest również jedną z największych na świecie. Celem budowy zapory było wytwarzanie energii wodnej dla przemysłu i ochrona miasta Krasnojarsk przed powodzią. Zapora ma ogromny wpływ na lokalne zmiany klimatu, który stał się bardziej deszczowy i mglisty. Inną konsekwencją powstania zapory jest niezamarzanie wody na Jeniseju w okolicach Krasnojarska.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika