Najlepszy czas na podróż Koleją Transsyberyjską

 • Kolej Transsyberyjska Irkuck - Ułan Ude

Kiedy najlepiej jechać?

Najlepszy czas na podróż Koleją Transsyberyjską zależy między innymi od Państwa oczekiwań. Każda pora roku może być fascynująca i ma swoje zalety, które można odkryć właśnie podczas podróży Koleją Transsyberyjską.

Jeżeli jednak wybierają się Państwo w podróż Koleją Transsyberyjską po raz pierwszy, polecamy wczesne lub późne lato (czerwiec lub końcówka sierpnia – początek września). Kolejną wyprawę mogą Państwo wówczas odbyć zimą, co serdecznie polecamy – będzie wtedy okazja do porównania tych samych terenów podczas dwóch pór roku, których skrajność jest na Syberii jeszcze bardziej udczuwalna.

Z praktycznego punktu widzenia późna wiosna i późne lato idealnie nadają się na podróż Koleją Transsyberyjską. Żeby jednak umożliwić Państwu indywidualną ocenę i dopasować termin wyjazdu do Państwa urlopu, przedstawiamy poniżej szczegółowe porównanie wszystkich czterech sezonów.

Jesień i zima (poczatek X – koniec IV)

Zalety: mały ruch, mniej turystów i innych pasażerów, luźniej w wagonach, poznajemy typowy trudny klimat syberyjski, możliwość zrobienia ciekawych zdjęć zaśnieżonych terenów, niższe ceny biletów.

Wady: parujące i pokryte mrozem szyby (przydatna jest wtedy skrobaczka), duże różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz wagonów (ma to znaczenie zwłaszcza podczas zakupów na peronach stacji pośrednich i podczas robienia zdjęć na zewnątrz), w zasadzie niezmienny widok śniegu lub szarości za oknem. Uwaga – w okresie od połowy grudnia do połowy stycznia, a także od połowy kwietnia do połowy maja dojazd na Wyspę Olchon jest niemożliwy, gdyż jezioro wtedy zamarza i promy już nie mogą, a samochody jeszcze nie mogą przeprawić się po lodzie na drugi brzeg.

Wiosna (koniec IV – połowa VI)

Zalety: piękne, kolorowe, zmieniające się co setki kilometrów krajobrazy, dobre możliwości fotografowania, w dalszym ciągu jeszcze w miarę luźno w wagonach, optymalna temperatura na zewnątrz i wewnątrz przedziałow.

Wady (nie dotyczą jazdy pociągiem): pogoda jest bardzo zmienna – należy się przygotować praktycznie na każdą temperaturę i co za tym idzie – zabrać więcej różnych ubrań, wycieczki po Mongolii i noclegi w jurtach daleko od Ułan Bator są zwykle niemożliwe do połowy maja, niemożliwy jest także przejazd promem na Wyspę Olchon, od połowy kwietnia do połowy maja dojazd na słynną Wyspę Olchon na Jeziorze Bajkał jest w ogóle niemożliwy ze względu na rozmarzający lód – promy jeszcze nie moga, a samochody już nie mogą przeprawiać się na drugi brzeg po lodzie.

Lato (połowa VI – koniec VIII)

Zalety: piękne, zmieniające się krajobrazy, podobnie jak wiosną, dobre możliwości fotografowania.

Wady: tłok w przedziałach, duże temperatury na zewnątrz, szczególnie w lipcu, a przez to i wewnątrz przedziałów, bilety są w tym okresie podróży najdroższe i bardzo szybko (na około 3-4 tygodnie przed terminem) kompletnie wykupione.

Późne lato i wczesna jesień (koniec VIII – początek X)

Zalety: równie piękne, kolorowe (jesienne), zmieniające się krajobrazy, dobre możliwości fotografowania, zdecydowanie mniejszy tłok w przedziałach niż latem, optymalna temperatura na zewnątrz i wewnątrz przedziałow.

Wady (nie dotyczą jazdy pociągiem): pogoda jest bardzo zmienna – należy się przygotować praktycznie na każdą temperaturę i co za tym idzie – zabrać więcej różnych ubrań, niemożliwy jest przejazd promem na Wyspę Olchon, gdyż promy kursują tylko do II połowy sierpnia.

Jeżeli mogą Państwo wziąć urlop tylko w konkretnych miesiącach w roku, proszę zajrzeć do poniższego zestawienia – znajdą tam Państwo wskazówki, jakie formy aktywności są możliwe w poszczególnych miesiącach. Jeżeli oprócz przejazdu Koleją Transsyberyjską planują Państwo po drodze także wycieczki trekkingowe, polecamy zapoznać się w internecie i literaturze fachowej ze wskazówkami dotyczącymi danego terenu.

 • Połowa grudnia - połowa stycznia

  W tym okresie Wyspa Olchon jest odcięta od lądu, poniewż jezioro nie jest jeszcze na tyle zamarznięte, żeby można było przejechać po lodzie autem, a promy ze względu na kry nie mogą już pływać. W styczniu odbywa się Festiwal Lodowy w Harbinie. W Listwiance nad Bajkałem możliwe są kuligi w psim zaprzęgu, a w Moskwie w zaprzęgu konnym - przejażdżki słynną Trojką, które możemy dla Państwa zorganizować.

 • Koniec lutego - połowa marca

  Najlepszy czas na wędrówki po zamarzniętym Jeziorze Bajkał - szczególnie popularne są wyprawy 2-dniowe z noclegiem pod namiotem na środku jeziora, które możemy dla Państwa zorganizować! Na Wyspę Olchon można dotrzeć autem po lodzie. Możliwe są ponadto kuligi z psim zaprzęgiem w Listwiance i kuligi konne słynną Trojką w Moskwie, które możemy dla Państwa zorganizować. W Mongolii nad Jeziorem Khuvsgul odbywa się Festiwal Lodowy.

  Koniec lutego - połowa marca

 • Połowa marca - połowa kwietnia

  Najlepszy okres na połączenie wycieczki Koleją Transsyberyjską z przejazdem dalej do Japonii lub Wietnamu.

 • Połowa kwietnia - połowa maja

  Przejazd na Wyspę Olchon na Jeziorze Bajkał jest niemożliwy, gdyż w tym okresie statki jeszcze nie mogą pływać, a auta już nie mogą przejeżdżać po lodzie.

  Połowa kwietnia - połowa maja

 • Maj

  Najlepszy okres na połączenie wycieczki Koleją Transsyberyjską z przejazdem dalej do Japonii, Korei Północnej, Uzbekistanu lub Kazachstanu.

 • Czerwiec

  Najlepszy czas na podróż Koleją Transsyberyjską, szczególnie w II połowie czerwca! Jest to także idealny okres, żeby połączyć wycieczkę Transsybem z podróżą dalej do Tybetu, do Korei Północnej, Kazachstanu czy Uzbekistanu.

  Czerwiec

 • Lipiec i sierpień

  Najlepszy czas na podróż Koleją Transsyberyjską, szczególnie w lipcu! W sierpniu wszystkie atrakcje Kolei Transsyberyjskiej są najbardziej oblegane i tym samym najbardziej zatłoczone, w tym pociągi. Jest to także idealny okres, żeby połączyć wycieczkę Transsybem z podróżą dalej do Kazachstanu. Od połowy lipca do połowy sierpnia idealnie można też połączyć Kolej Transsyberyjską z Japonią.

 • Wrzesień

  Wrzesień, w szczególności I połowa jest odealna na podróż Koleją Transsyberyjską! Jest to także perfekcyjny okres na połączenie jej z podróżą dalej do Tybetu, Korei Północnej, Kazachstanu lub Uzbekistanu.

  Wrzesień

 • Październik

  Jest to nadal bardzo dobry czas na wycieczkę Koleją Transsyberyjską - pociągi nie są już przepełnione, pogoda może być jednak nadal piękna. należy się jednak przygotować na bardzo zimne dni, szczególnie wieczory i ranki w Mongolii i nad Bajkałem. Dobry czas na połączenie Transsybu z Japonią, Koreą Północną lub Uzbekistanem.

 • Listopad - grudzień

  Oba miesiące nie są idealne na wycieczkę Koleją Transsyberyjską, można jednak liczyć na pierwszy śnieg na Syberii i podróżować niemalże pustymi pociągami wypełnionymi w większości tubylcami zamiast turystami. W grudniu można ponadto pojechać dalej do Wietnamu.

  Listopad - grudzień

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!

Print Friendly, PDF & Email

 • EYAND TRAVEL logografika