Ile dni przeznaczyć na Pekin?

  • Wycieczka grupowa po Pekinie i okolicach

Świątynie, pałace i hutongi

Szanghaj jest największym miastem w Chinach, ale Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej i mając 20 milionów mieszkańców – drugim co do wielkości miastem w Chinach. Pekin był miejscem wielu ważnych wydarzeń politycznych, znajduje się tu zatem wiele światowej klasy i sławy zabytków, które każdego roku przyciągają niezliczoną liczbę turystów.

Jeden dzień wystarczy, aby zwiedzić najważniejsze atrakcje, do których z pewnością można zaliczyć Zakazane Miasto, słynny na całym świecie Plac Tiananmen i Świątynię Nieba. Drugi dzień można przeznaczyć na całodniową wycieczkę do Wielkiego Muru Chińskiego poza miastem. Nie mając dwóch pełnych dni można zobaczyć Pekin i Mur Chiński w ciągu jednego dnia – program będzie jednak bardzo intensywny i nie zobaczy się dodatkowych atrakcji, takich jak grobowce dynastii Ming położone przy trasie do Wielkiego Muru Chińskiego.

Zalecane są zatem przynajmniej dwa pełne dni na pobyt w Pekinie. Jeżeli mogą sobie Państwo na to pozwolić, polecamy nawet zaplanować trzy pełne dni – pozostanie dodatkowy dzień na inne równie cenne zabytki, takie jak 400-metrowa wieża telewizyjna, spektakularny budynek centrali chińskiej telewizji, nietypowy i imponujący budynek chińskiej Opery Narodowej lub jedną z wielu innych świątyń w mieście.

Pociągi z Ułan Bator przyjeżdżają do Pekinu wczesnym popołudniem – tego dnia nie należy więc brać pod uwagę przy zwiedzaniu. Dzień przyjazdu można przeznaczyć jedynie na zakwaterowanie w hotelu, szybką kąpiel i obiad oraz wieczory spacer pekińskimi hutongami, podczas którego poznają Państwo prawdziwy Pekin. Śmiało można też odłożyć obiad na później, ponieważ podczas spaceru po hutongach będą setki okazji do spróbowania typowych i świeżo przygotowanych chińskich przysmaków.

Historyczny Pekin

Nazwa Pekin oznacza „północną stolicę”. Historia dzisiejszej stolicy Chin sięga pierwszego tysiąclecia p.n.e. Po podboju przez Czyngis-chana w latach 1162–1227 Pekin był główną rezydencją Mongołów od 1264 do 1368 roku. Po zastąpieniu go przez dynastię Ming, Pekin został mianowany nową stolicą w 1421 roku. W tym okresie powstały słynne budynki, takie jak Plac Tian’anmen, Zakazane Miasto i Świątynia Nieba. Za panowania kolejnej dynastii Qing (1644–1911) wybudowano inne ważne świątynie i pałace.

W sierpniu 2008 roku odbyły się w Pekinie Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Pekin w liczbach

Odległość od Moskwy: 7.622 km
Rok założenia: 1121 do 770 p.n.e.
Status: stolica Chińskiej Republiki Ludowej
Liczba mieszkańców: 15 mln
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +86 10
Średnie temperatury w °C: styczeń: -6
lipiec: +25
październik: +12

Co warto zobaczyć w Pekinie?

Plac Tian’anmen

Niezliczone są zabytki Pekinu. Do najważniejszych i najsłynniejszych z nich należą: Plac Tian’anmen i Zakazane Miasto. Plac Tian’anmen został wybudowany już w XV wieku, zasłynął jednak z powodu późniejszych wydarzeń politycznych u schyłku XX wieku, które były związane z pokojowymi demonstracjami studentów i robotników w 1989 roku. Demonstracje te zostały brutalnie stłumione, przez co zginęły tysiące ludzi.

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto to z kolei kompleks pałacowy (dawny pałac cesarski) przy Placu Tiananmen będący arcydziełem chińskiej architektury. Faktycznie znajduje się na jego terenie kilka ogromnych pałacy, w tym Pałac Najwyższej Harmonii, z których każdy pełni inne ściśle określone funkcje. Zakazane Miasto to bogactwo zdobień i detali, olbrzymie dziedzińce, potężne bramy i elewacje pałaców i pawilonów, dominujące kolory to żółty, złoty i krwistoczerwony. W 1987 roku Zakazane Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakazane Miasto było niegdyś hermetycznie zamknięte i przypomina faktycznie odrębne miasto na środku olbrzymiej metropolii. Otoczone murem obronnym z wieżami przykrytymi charakterystyczną dla całego kompleksu żółtą dachówką oraz fosą Zakazane Miasto było mieszkaniem dla 24 cesarzy ze różnych dynastii.

Pekin słynie na całym świecie ze swoich świątyń. Należą do nich m.in. Świątynia Nieba, Świątynia Tanzhe, Świątynia Jietai i Świątynia Yunju. Znajdziemy tu także wiele interesujących muzeów, teatrów i innych instytucji kulturalnych, a także imponujące wieżowce i inne wspaniałe budynki.

Grobowce dynastii Ming

Także przedmieścia Pekinu mają wiele do zaoferowania. 50 km na północny zachód od Pekinu znajdują się groby cesarzy z dynastii Ming, którzy rządzili w latach 1368–1644. Są to jedne z najbardziej imponujących grobowców cesarskich w historii Chin. Do grobowców prowadzi długa wspaniała aleja wzdłuż której ustawione zostały gigantyczne marmurowe postacie zwierząt (lwy, słonie, wielbłądy i konie). W 2003 roku UNESCO wpisało Grobowce dynastii Ming  na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Mur Chiński

Dojazd do słynnego na całym świecie Muru Chińskiego jest z Pekinu bardzo prosty. Badaling to nazwa znanego przedmieścia – 70 km na północny zachód od centrum Pekinu, gdzie mur został zachowany w dobrym stanie. Mur ma tam szerokość sięgającą 6 m. Fragment udostępniony do zwiedzania został stosunkowo dobrze zachowany i był pierwszą odrestaurowaną częścią w połowie XX wieku. Strażnice w Badaling pochodzą z czasów dynastii Ming (1368–1644).

Początki budowy muru sięgają V wieku p.n.e., budowa trwała aż do XVI wieku. Ogólnie jednak Mur Chiński składa się z kilku sekcji, które były budowane w różnych latach i różnymi metodami. Niektóre części muru nie są nawet ze sobą połączone. Całkowita długość Muru Chińskiego wynosi około 6.000 km. Oczywiście zbudowano także wiele wież strażniczych. Przebieg Muru Chińskiego jest strategicznie bardzo dobrze przemyślany i przeprowadzony w każdym miejscu wzdłuż grzbietu łańcucha górskiego, tak aby nie było praktycznie szansy na podbój kraju.

Informacje na temat jednodniowych wycieczek do Muru Chińskiego można znaleźć na naszej stronie pod adresem Wycieczka do Muru Chińskiego.

Kaczka pekińska

Kaczka po pekińsku jest jedną z najbardziej znanych chińskich potraw na świecie. Serwowana jest w chińskich restauracjach także poza granicami Chin. Nie ma to jednak jak oryginalna kaczka po pekińsku zjedzona w restauracji w samym Pekinie! Mięso kaczki jest krojone na odpowiednie kawałki, zawijane w naleśniki i podawane z sosem z czarnej fasoli i wiosennej cebuli. Kaczka po pekińsku jest również jedną z atrakcji naszej wycieczki grupowej do Pekinu – podawana jest na koniec każdej transsyberyjskiej wycieczki grupowej podczas kolacji pożegnalnej.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika