Czy Kolej Transsyberyjska będzie kursować w 2021 roku?

Czy nasze wycieczki grupowe odbędą się latem 2021 i czy transgraniczna turystyka międzynarodowa w Azji będzie wiosną ponownie możliwa?

Międzynarodowe połączenia kolejowe

Wszystkie międzynarodowe połączenia kolejowe do Mongolii i Chin zostały w lutym usunięte z rozkładu jazdy. W większości przypadków poszkodowani pasażerowie byli w stanie odzyskać od kolei rosyjskiej, mongolskiej i chińskiej pełne 100% kosztów biletów. Potrącone zostały jedynie opłaty bankowe z tytułu różnic kursowych poniesione przy płatności za bilety i przy ich anulacji.

Od tego czasu ani jeden transsyberyjski pociąg pasażerski z turystami nie przekroczył granicy rosyjsko-mongolskiej, rosyjsko-chińskiej i mongolsko-chińskiej. Przestały też kursować pociągi pasażerskie w innych kierunkach – do Astany, Mińska, Helsinek czy Kijowa. Cały międzynarodowy turystyczny transport kolejowy w Azji został zamknięty. Nawet granica rosyjsko-białoruska została zablokowana dla pociągów pasażerskich. Pociągi z Moskwy do Kaliningradu kursują wprawdzie nieprzerwanie, jednak od marca 2020 przejeżdżają one całą trwającą około 20 godzin trasę bez jakichkolwiek przystanków. Wsiadając do pociągu w Moskwie można mieć zatem pewność, że opuszczenie go będzie możliwe najwcześniej w Kaliningradzie i że po drodze nikt się nie dosiądzie. Liczba miejsc została ponadto ograniczona do 200 pasażerów. Jedynym międzynarodowym połączeniem kolejowym, które obecnie funkcjonuje, jest pociąg z Moskwy do Suchumi, który dowozi Rosjan do Abchazji – regionu nad Morzem Czarnym w Gruzji na Kaukazie.

Jest bardzo prawdopodobne, że międzynarodowy ruch kolejowy zostanie w Azji wznowiony znacznie później niż ruch lotniczy. Obecnie dostępne są już loty z Rosji do Kazachstanu i Kirgistanu, jednak pociągi do tych krajów nadal nie kursują.

Branża turystyczna w Mongolii

Turystyka w Mongolii ograniczała się w 2021 roku wyłącznie do prywatnych podróży Mongołów. Podróżowali oni wprawdzie po całym kraju, ale własnymi samochodami, nocowali we własnych namiotach i w zdecydowanej większości przypadków nie rezerwowali przewodnika. Słynne turystyczne ger campy były zamknięte w całej Mongolii przez cały sezon letni, podobnie jak wiele hoteli. Pozostałe hotele świecą pustką lub są wykorzystywane jako miejsce kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Mongolii do rodziny lub w interesach. W całym 2021 roku za pośrednictwem lokalnych touroperatorów nie zostały zarezerwowane niemalże żadne wycieczki. Ponadto kolej mongolska początkowo zatrzymywała wszystkie zaliczki dokonane przez lokalne agencje na poczet letnich rezerwacji grupowych i jest to nadal przedmiotem burzliwych dyskusji i negocjacji. Turystyka przeżywa w Mongolii ogromny kryzys, a mongolski rząd nie pomaga przedsiębiorstwom turystycznym ani firmom związanym z sektorem turystycznym. Należy mieć nadzieję, że lokalne biura turystyczne przetrwają kryzys i dalsza współpraca będzie możliwa w kolejnych latach.

Niestety rząd mongolski już zdecydował i zapowiedział, że granice pozostaną zamknięte do okresu pozasezonowego, czyli do jesieni 2021. Turystyka międzynarodowa nie jest obecnie w Mongolii mile widziana ze względu na pandemiczne zagrożenie, jakie ze soba niesie. Czas pokaże, czy rozwój szczepionki i spadek zachorowań na całym świecie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego będą miały wpływ na decyzję rządu mongolskiego i otwarcie granic jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Turystyka w Chinach

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w Chinach – tutaj turystyka krajowa wróciła już latem do stanu sprzed pandemii. Od końca sierpnia do początku września, kiedy w całych Chinach zakończyły się wakacje, wszystkie szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe i inne placówki rozpoczęły regularny rok szkolny. Nie ma ograniczeń w ruchu krajowym, koleje w Chinach działają od tego czasu nieprzerwanie. Także obcokrajowcy, którzy studiują, pracują i mieszkają w Chinach, mogą poruszać się po kraju bez ograniczeń.

Oczywiście konsulaty chińskie na całym świecie nadal nie wydają wiz turystycznych. Tylko Chińczycy mogą wrócić do Chin z zagranicy, inni obywatele mogą wjechać do Chin tylko w niezbędnych celach biznesowych i prywatnych. Turystyka krajowa nie ratuje wszystkich biur turystycznych w Chinach. Międzynarodowe połączenia kolejowe są nadal skreślone z rozkładu jazdy, nadal jest bardzo mało lotów międzynarodowych, a to oznacza dużą katastrofę dla chińskiej turystyki przyjazdowej.

Turystyka w Rosji

Branża turystyczna w Rosji była początkowo zbulwersowana dekretem „O wprowadzeniu systemu alarmowego” podpisanym w Moskwie wieczorem 5 marca. Dlatego już następnego dnia prezes Rosyjskiego Związku Turystycznego Siergiej Szpilko poprosił Moskiewski Komitet Turystyki o wyjaśnienie, w jaki sposób rząd zamierza zapewnić dalszą egzystencję tysiącom biur turystycznych.

W międzyczasie, podobnie jak w Chinach, turystyka krajowa w Rosji bardzo odżyła. Rosyjskie biura turystyczne optymistycznie patrzą w przyszłość. Największy kraj świata jest wprawdzie nadal zamknięty, ale jest nadzieja, że ​​otworzy swoje granice wiosną 2021 roku. Wiele zależy od innych krajów. Jeśli Europa otworzy swoje granice dla Rosjan, Rosja prawdopodobnie otworzy swoje granice także dla Europejczyków.

Wszystkim naszym Klientom, którzy w tych trudnych czasach zarezerwowali u nas wycieczkę Koleją Transsyberyjską w przyszłym roku, a także Klientom, którzy przepisali się z niemożliwej do zrealizowania tegorocznej wyprawy na podobny termin w 2021 roku, serdecznie dziękujemy za zaufanie. Wszystkie rezerwacje są obecnie dokonywane na nowych, elastycznych warunkach, które zostały dostosowane do tegorocznej sytuacji.

Jak tylko dowiemy się czegoś nowego, jak tylko pojawią się nowe konkretne informacje z Rosji, Mongolii lub Chin dotyczące międzynarodowej turystyki przyjazdowej i tym samym planowanie przyszłorocznych wyjazdów stanie się bardziej realne, niezwłocznie Państwa poinformujemy. Na szczęście do sezonu letniego 2021 pozostało jeszcze wystarczająco dużo czasu, także decyzje dotyczące naszych letnich wyjazdów transsyberyjskich w 2021 roku mogą zostać odłożone do wiosny.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika