Kolej Transsyberyjska – terminy przedsprzedaży biletów

45, 60 czy 90 dni przed odjazdem?

Kiedy dokładnie ukazują się w sprzedaży bilety na przejazd Koleją Transsyberyjską i jak długo wcześniej należy je rezerwować?

To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wycieczkę Koleją Transsyberyjską i nie bez powodu – w sieci krąży wiele sprzecznych ze sobą i nie aktualnych już informacji:

Jako organizator wyspecjalizowany w wyjazdach Koleją Transsyberyjską chcielibyśmy pomóc Państwu wyfiltrować z tego ogromu danych rzetelne i aktualne informacje.

90 przed odjazdem – pociągi rosyjskie

Od stycznia 2018 roku przedsprzedaż biletów startuje w Rosji na 90 dni przed datą odjazdu pociągu (do 2018 roku przedsprzedaż zaczynała się na 60 dni przed odjazdem, a do końca lat 90-tych – na 45 dni przed odjazdem). Dotyczy to jednak wyłącznie pociągów kursujących TYLKO na terenie Rosji. Bilety z Moskwy do Irkucka, ale na pociąg międzynarodowy nr 4 jadący dalej do Pekinu można zatem zakupić dopiero później. Jeśli jednak na trasę Moskwa-Irkuck wybierzemy pociąg krajowy, np. nr 70, wówczas bilety będzie można zakupić z 3 miesięcznym wyprzedzeniem.

Wyjątek stanowi tutaj pociąg firmowy nr 2 kursujący na trasie Moskwa – Władywostok (słynna Rossija), który kursuje obecnie już tylko 3x w tygodniu: w poniedziałki, czwartki i soboty. Bilety na pociąg poniedziałkowy i czwartkowy ukazują siew w sprzedaży zgodnie z powyższą regułą – na 90 dni przed odjazdem. Natomiast bilety na pociąg sobotni można zakupić dopiero na 60 dni przed odjazdem. Powodem jest podłączanie go w soboty do pociągu międzynarodowego nr 20, którego trasa do Czyty jest identyczna w wypadku obu pociągów. Skład obu z nich jedzie zatem w soboty razem, a dopiero w Czycie – po 6.206 km następuje rozgałęzienie do Pekinu (nr 20) i do Władywostoku (nr 2).

60 dni przed odjazdem – pociągi międzynarodowe

Bilety na odcinki międzynarodowe, np. Irkuck – Ułan Bator lub Moskwa – Pekin ukazują się w sprzedaży na 60 dni przed odjazdem pociągu. Uwaga – w przeciwieństwie do biletów na pociągi rosyjskie można je jednak częściowo wcześniej zarezerwować! W szczególności wcześniejszej rezerwacji podlegają bilety na odcinki rozpoczynające się w Mongolii, np. Ułan Bator – Pekin. Kolej mongolska przyjmuje rezerwacje od mongolskich agencji turystycznych dużo wcześniej – niemalże z rocznym wyprzedzeniem. Agencje te współpracują z kolei z biurami turystycznymi z całego świata. Nietrudno się domyślić, że bilety na terminy letnie mogą być niedostępne już dużo wcześniej przed odjazdem. Dlatego planując podróż Koleją Transsyberyjską w przyszłym roku warto zamówić chociażby same bilety kolejowe już pod koniec poprzedniego roku.

Dodatkowo na międzynarodowych trasach transsyberyjskich kursuje stosunkowo niewiele pociągów – przykładowo z Irkucka do Ułan Bator pociąg kursuje tylko 5x w tygodniu, a z Ułan Bator do Pekinu poza sezonem letnim są to jedyne 2, a latem 3 połączenia w tygodniu! Porównując – na trasie Moskwa – Irkuck kursuje kilka pociągów dziennie!

30 i 45 dni przed odjazdem – inne kraje

Przedsprzedaż biletów z Rosji do Kazachstanu, Uzbekistanu i Azerbejdżanu rozpoczyna się zgodnie ze starym systemem rezerwacji dopiero na 45 dni przed odjazdem pociagu. Z kolei bilety na połączenia kolejowe wewnątrz tych krajów można zwykle zakupić dopiero na 30 dni przed odjazdem – podobnie jest w Chinach, gdzie sprzedaż biletów wewnątrz Chin, np. z Pekinu do Szanghaju rozpoczyna się średnio na 30 dni przed odjazdem.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika