Przystanki na szlaku transsyberyjskim

  • Omsk - typowe miasto syberyjskie

    Prawosławny sobór w Omsku

Dużo czy mało przystanków?

Czy warto zaplanować wiele przystanków podczas podróży szlakiem transsyberyjskim? Wszystko zależy przede wszystkim od Państwa nawyków podróżniczych, zainteresowań i oczekiwań. Jest to zatem w głównej mierze Państwa decyzja, w której podjęciu pomożemy w tym artykule.

Dla niektórych to właśnie długa kilkudniowa podróż pociągiem jest celem i ważnym punktem wycieczki Koleją Transsyberyjską. Spędzenie kilku dni i nocy w pociągu jest dla nich znakiem szczególnym odróżniającym wycieczkę Koleją Transsyberyjską od innych wypraw. Inni chcą spędzić w pociągu tylko jedną noc, po czym – jeśli to możliwe zanocować i odpocząć w hotelu. Są podróżnicy, którzy wolą zobaczyć mniej, ale dokładniej i wolniej, są też tacy, którym zależy na zobaczeniu możliwie wszystkiego, nawet jeśli później nie będą już pamiętać, który klasztor znajduje się w którym mieście.

Państwa priorytety będą zatem miały duży wpływ na ostateczny plan podróży. Naszym zdaniem nie ma standardowego rozwiązania dla wszystkich. Aby jednak ułatwić Państwu podjęcie decyzji, zebraliśmy na naszej stronie zdjęcia i informacje dotyczące każdego miasta i podaliśmy czas potrzebny na zwiedzenie go. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w kreśleniu szkicu wycieczki Koleją Transsyberyjską:

Wybór przystanków

Wybierając przystanki polecamy wziąć pod uwagę rozkład jazdy. Pociągi odjeżdżają rano, po południu lub wieczorem i przyjeżdżają do kolejnego miasta o różnych porach. Wybierając przystanek między Moskwą a Irkuckiem nie warto obstawać przy danym mieście syberyjskim, jeśli godzina przyjazd lub/i odjazdu nijak nie pasują do naszego całościowego zamysłu. Między niektórymi miastami istnieją ponadto tylko 1-2 połączenia dziennie, a na trasach międzynarodowych pociągi kursują tylko kilka razy w tygodniu. Często konieczne jest skrócenie pobytu w jednym miejscu o jeden dzień na korzyść innego miejsca, gdyż odjazd nie jest możliwy codziennie. Pewna elastyczność jest zatem bardzo wskazana przy planowaniu podróży.

Im więcej zaplanujemy przystanków na trasie, tym droższe będą bilety na całą trasę. Ponadto należy wziąć pod uwagę stronę praktyczno-logistyczną: ciągłe pakowanie i rozpakowywanie się może stać się już po tygodniu denerwujące i wyczerpujące nie tylko tych, którzy nie mają doświadczenia w podróżowaniu. Zajęcie pokoju w hotelu jest zwykle możliwe od godziny 14:00, wymeldować się trzeba z kolei do godziny 12:00. W pewnym momencie może się to stać logistycznie wyczerpujące, jeśli po raz kolejny przyjedziemy do danego miasta wcześnie rano. Bagaż można wprawdzie zawsze bezpiecznie zdeponować w hotelu lub na dworcu kolejowym, jednak po pewnym czasie stanie się to dla nas dużym obciążeniem.

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich głównych miast i atrakcji Kolei Transsyberyjskiej – po kliknięciu na nazwę otworzy się szczegółowy opis:

Najważniejsze miasta

Moskwa stolica Rosji, największe miasto w Europie 0 km
Niżny Nowogród uważany jest za najpiękniejsze miasto w Rosji 380 km
Kazań stolica Tatarstanu, centrum islamu w Rosji 810 km
Jekaterynburg syberyjskie miasto uniwersytecke u podnóży Uralu 1.778 km
Nowosybirsk niepisana „stolica” Syberii 3.303 km
Krasnojarsk malowniczo położone miasto nad Jenisejem 4.065 km
Irkuck najbliższa stacja przy Bajkale, słynie z zabytkowej architektury drewnianej 5.153 km
Ułan Ude stolica Buriacji, największy klasztor buddyjski w Rosji 5.609 km
Władywostok najważniejszy rosyjski port na Pacyfiku 9.259 / 9300 km
Ułan Bator stolica Mongolii 6.266 km
Pekin stolica Chin 7.622 km

Największe atrakcje

Jezioro Bajkał, Wyspa Olchon perła Syberii, duża atrakcja dla miłośników przyrody
Krugobajkałka atrakcyjna całodniowa wycieczka koleją wzdłuż Jeziora Bajkał
Jurta mongolska nocleg z pełnym wyżywieniem w jurcie mongolskiej pośrod pięknej przyrody
Wycieczka po Mongolii możliwość poznania prawdziwej Mongolii z lokalnym angielsko-języcznym przewodnikiem
Mur Chiński światowe dziedzictwo UNESCO i największa budowla na świecie
Dalsza podróż do Tybetu przejazd Koleją Tybetańską do Lhasy + wycieczka objazdowa po Tybecie
Dalsza podróż do Japonii promem lub samolotem z Władywostoku do Japonii + wycieczka koleją po Japonii
Dalsza podróż do Korei Północnej pociągiem z Pekinu przez Koreę do Władywostoku – tak, jest to możliwe i można przy okazji zwiedzić ten odizolowany kraj

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika