Wymiana pieniędzy podczas podróży Koleją Transsyberyjską

  • 2000 rubli rosyjskich

Waluta w pociągach transsyberyjskich

W pociągach kursujących na trasach transsyberyjskich obowiązuje waluta odpowiednia do danego kraju, przez który przejeżdża pociąg. Wagony restauracyjne są wymieniane na każdej granicy i tak oto jadąc z Rosji przez Mongolię do Pekinu płaci się kolejno: w rublach, tugrikach i yuanach. Ani na peronach, ani w wagonie restauracyjnym nie można płacić w dolarach czy w euro. Oczywiście nikt nie odmówi Państwu wydania towaru, jeśli za dwie bułki będą Państwo chcieli zapłacić banknotem 5 euro. Nie należy jednak w takim wypadku liczyć na wydanie reszty. Na kilkudniowy przejazd pociągiem polecamy zatem zaopatrzyć się w wystarczającą ilość jak najdrobniejszej gotówki w walucie lokalnej. Od granicy obowiązuje inna waluta, jednak można się w nią zaopatrzyć w kantorach granicznych lub jeszcze w pociągu – wymieniając np. pierwsze 20 euro na lokalne drobniaki.

Wymiana pieniędzy w Rosji

Nie polecamy kupować rosyjskich rubli, mongolskich tugrików ani chińskich yuanów już w Polsce, ponieważ kurs jest o wiele korzystniejszy na miejscu. Warto jednak zakupić w Polsce trochę rubli na pierwszy dzień pobytu, tym bardziej, że akurat na lotniskach kurs jest mało korzystny i warto wymienić pieniądze już po dojechaniu do hotelu.

Najtańszą opcją jest pobranie rubli z bankomatu – identycznie jak w Polsce złotówek. Należy się jedynie upewnić jeszcze przed wyjazdem (zapytać w banku), czy polska karta funkcjonuje także na terenie Rosji. Bankomatami w Rosji mogą się zwykle posługiwać bez problemu także obcokrajowny nie znający cyrylicy – podobnie jak w Polsce możliwy jest wybór języka angielskiego.

W Listwiance nad Jeziorem Bajkał są wprawdzie bankomaty, mogą one jednak nie działać, być zepsute – podobnie w innych małych miasteczkach. Polecamy zaopatrzyć się w gotówkę jeszcze w Irkucku zaraz po wyjściu z pociągu.

Wymiana pieniędzy w Mongolii i w Chinach

Euro i dolary amerykańskie można bez problemu wymienić na miejscu w banku. Tę opcję polecamy w Mongolii i w Chinach, gdyż jest najbezpieczeniejsza i najbardziej wygodna. Mongolskie tugriki i chińskie yuany można zakupić także w kantorach granicznych lub wymienić na nie drobne banknoty w euro lub dolarach jeszcze w pociągu u innych pasażerów.

Niestety zdarzało się, że bankomaty w Chinach wydawały fałszywe banknoty – w wypadku tej opcji polecamy zatem upewnić się w hotelu, czy wydana przez automat gotówka to nie falsyfikaty.  Poza tym nie wszystkie polskie karty płatnicze czy kredytowe są w Mongolii i Chinach akceptowane w lokalnych bankomatach.

Uczestnicy naszych wycieczek grupowych otrzymają od pilota wycieczki cenne rady i pomoc w zakresie wymiany pieniędzy na miejscu. Z reguły to właśnie pilot wycieczki organizuje zbiorową wymianę euro lub dolarów dla całej grupy jednocześnie, gdyż przy wymianie większej ilości gotówki można liczyć na lepszy kurs.

Ile pieniędzy zabrać?

Jeżeli zamówili Państwo u nas pełen pakiet wycieczkowy, łącznie z programem zwiedzania i transferami z/na lotnisko i dworzec kolejowy, wówczas dodatkowa luźna gotówka będzie Państwu potrzebna tylko na wyżywienie i pamiątki oraz ewentualnie na inne osobiste wydatki, jak np. wizyta w teatrze, czy nieoczekiwanie konieczny przejazd taksówką. Śniadania są zwykle w hotelach zapewnione.

Ile dokładnie pieniędzy każdy powinien zabrać ze sobą, zależy w pierwszej kolejności od Państwa przyzwyczajeń i możliwości finansowych. Moskwa jest bardzo drogim miastem, co daje się odczuć szczególnie, jeśli nocleg jest przewidziany w ścisłym centrum miasta. Poza ringiem moskiewskim ceny są natomiast porównywalne z cenami w Polsce. Z kolei zakupy w Mongolii i Chinach oraz nawet w Rosji na peronach będą bardzo tanie. W Parku Narodowym Terelj niedaleko Ułan Bator słono płaci się za każdy dodatkowy posiłek. Wprawdzie trzy posiłki (pełne wyżywienie) są zawsze wliczone w ceny noclegów w jurtach mongolskich, jednak częstsze stołowanie się będzie stosunkowo drogie. W zasadzie należy się zatem średnio liczyć z podobnymi wydatkami, jakie mieliby Państwo podczas wycieczki objazdowej po Polsce. Według szacunków i relacji naszych Klientów powinno się zabrać ze sobą 20 euro od osoby na każdy dzień trwania wyprawy, wliczając także dzień wylotu i dzień powrotu, czyli około 320 € na wycieczkę 16-dniową.

W każdym wypadku – niezależnie od liczby zabieranych kart płatniczych czy kredytowych polecamy Państwu zabrać ze sobą wystarczającą ilość gotówki w euro lub dolarach amerykańskich na cały wyjazd + dodatkową kwotę około 250-350 € od osoby na tzw. wszelki wypadek. Tą dodatkową kwotę polecamy zabrać bez zamiaru jej wydania. Ma ona jedynie pomóc Państwu w razie kłopotów, spóźnienia czy innych nieprzewidzianych okoliczności, np. gdy pobranie rubli w bankomacie lub wymiana pieniędzy w banku okażą się niemożliwe.

Euro czy dolary?

Na Syberii i na Dalekim Wschodzie nadal łatwiej wymienić dolary amerykańskie niż europejską walutę euro. W mniejszych syberyjskich miasteczkach lub na oddalonej od cywilizacji Wyspie Olchon wymiana euro może być wręcz problematyczna. Z pewnością dużo łatwiej będzie w takich miejscach wymienić dolary. W wypadku klasycznej wycieczki Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Władywostoku lub Pekinu ze standardowymi przystankami w Listwiance nad Jeziorem Bajkał i w okolicach Ułan Bator można jednak śmiało zabrać ze sobą zarówno dolary, jak i euro, gdyż w tych miejscach obie waluty są w stałym obrocie od wielu lat.

Kursy walut

Rosja: rubel rosyjski
18 RUB = ca. 1 zł

Mongolia: mongolski tugrik
650 MNT = ca. 1 zł

Chiny: chiński yuan
1,70 CNY = ca. 1 zł

Odprawa celna

Deklaracji przy wjeździe podlegają wyłącznie duże kwoty powyżej 10.000 USD. Bez opłat można z kolei wywieźć dewizy w wysokości do 3.000 USD.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Zapraszamy również do naszego biura w Berlinie!

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika