Kolej Transsyberyjska 3 klasa

  • Schemat wagonu 3 klasy

Wagon sypialny 3 klasy

3 klasa (inaczej nazywana plackartą) oznacza w pociągach liniowych Kolei Transsyberyjskiej wagon sypialny bez zamykanych przedziałów. W wagonie są jedynie wydzielone tzw. boksy 6-osobowe oddzielone ściankami i składające się z czterech łóżek prostopadłych do kierunku jazdy pociągu i dwóch łóżek równoległych. trzy łóżka w każdym boksie są na dole i trzy na górze. Pomiędzy prostopadle ustawionymi łóżkami jest mały stolik – podobnie jak w zamykanych przedziałach 1 i 2 klasy. Także łóżka równoległe da się w ciągu dnia tak złożyć, żeby dolne łóżko stanowiło dwa siedzenia przedzielone małym stolikiem.

3 klasa tylko w Rosji

Wagony 3 klasy są dostępne wyłącznie w pociągach rosyjskich kursujących na terenie Rosji. Na odcinkach międzynarodowych w skład pociągów wchodzą wyłącznie wagony 1 i 2 klasy. Oznacza to, że tylko w Rosji mają Państwo możliwość skorzystania z przejazdu w wagonie najtańszej 3 klasy. Wielu naszych Klientów chce wypróbować wszystkie trzy klasy i podróżuje z Moskwy do Irkucka w wagonie 3 klasy, z Irkucka do Ułan Bator 2 klasą i na samym końcu z Ułan Bator do Pekinu w wagonie 1 klasy. Takie rozwiązanie ma tą zaletę, że w miarę upływu czasu zwiększa się komfort jazdy.

3 klasa – czy warto?

O co właściwie chodzi z tą 3 klasą? Kto ma rację – czy ci, którzy twierdzą, że nadaje się ona wyłącznie dla studentów, a każdy normalny człowiek powinien trzymać się od niej z daleka? Czy raczej ci, którzy się nią zachwycają i gdy tylko mogą, korzystają tylko z niej? Uważamy, że prawda leży mniej więcej pośrodku!

Atuty 3 klasy

3 klasa jest z pewnością najbardziej bezpieczna, ponieważ wagon jest otwarty, wszystko widać i trudno jest cokolwiek ukraść. Z tego powodu jest ona polecana – także przez angielski przewodnik Lonely Planet, dla osób podróżujących w pojedynkę, w szczególności dla samotnie podróżujących kobiet. W wagonie 3 klasy jest się otoczonym innymi pasażerami i przede wszystkim – nie ma możliwości zamknięcia i zablokowania drzwi od wewnątrz. Taka opcja jest wprawdzie bardzo korzystna, jeśłi podróżuje się z rodziną lub przyjaciółmi, jednak niekoniecznie jeśłi nie zna się swoich współpasażerów.

W wagonie 3 klasy można szybko zintegrować się ze współpasażerami, w szczególności z tubylcami podróżującymi do rodziny, przyjaciół lub w sprawach zawodowych. Dzięki temu można lepiej poznać dany kraj i jego mieszkańców. Kontakt z Rosjanami można nawiązać bardzo szybko, nawet jeśli są oni z początku bardzo zdystansowani. Nawet jeśli ze względu na brak słownictwa rozmowy nie są na wysokim poziomie, to po kilku chwilach w boksie zaczyna panować atmosfera, jakby się wszyscy znali od dziecka. Rosjanie są ciekawi naszej polskiej kultury, mają wiele pytań i dzielą się z nami swoimi prywatnymi historiami, spostrzeżeniami i zdjęciami najbliższych, które większość wozi ze sobą. Do zwyczajów transsyberyjskich należy także dzielenie się jedzeniem.

Minusy 3 klasy

3 klasa oznacza jednak faktycznie konieczność rezygnacji z komfortu, niezależnie od tego, że w końcu i przedział 1 klasy nie oznacza luksusu o powierzchni 30 m2. W wagonie 3 klasy podróżuje faktycznie 56 osób i wszystkie te osoby korzystają z tej samej powierzchni i łącznie z dwóch toalet – identycznie jak 18 osób w wagonie 1 klasy, czy 36 osób w wagonie 2 klasy. Wagon 3 klasy można faktycznie porównać do wieloosobowego pokoju hostelowego. Warunki są zatem dość spartańskie. Jednak wszyscy są wobec siebie bardzo taktowni, troszczą się o współpasażerów i bardzo dobrze wiedzą, jak się zachować, aby atmosfera w wagonie była jak najlepsza. Są nawet osoby, które przychodzą z wagonu wyższej kategorii, aby cieszyć się atmosferą i wymieniać poglądy z pasażerami w 3 klasie. Można śmiało powiedzieć, że 3 klasa ma siłę przyciągania. I nie bez powodu! Wszystko to może być dużym plusem w porównaniu z innymi klasami. Podsumowując – jeśli nie przeszkadza Państwu mniejszy komfort jazdy i brak prywatności, polecamy serdecznie skorzystanie z przejazdu 3 klasą na terenie Rosji. Dla wielu z Państwa będzie to z pewnością przyjemne, ciekawe i zabawne przeżycie.

Jak zamówić bilet 3 klasy?

Chętnie zamówimy dla Państwa bilety 3 klasy. Zamówienie biletów na czas (najpóźniej 100 przed odjazdem) pozwoli nam wykupić dla Państwa najlepsze miejsca w wagonie – na środku wagonu, z dala od toalet i łóżka prostopadłe, nie równoległe do kierunku jazdy pociągu. Dodatkowo w wypadku dwóch podróżujących razem osób możemy wówczas wykupić zalecaną konstelację miejsc: dwa łóżka nad sobą, nie oba dolne lub oba górne.

Zamów bilety

Sprawdź ceny biletów

Opinie naszych Klientów o 3 klasie

Przewóz roweru w 3 klasie

Uwaga – jeżeli zamierzają Państwo zabrać ze sobą rower, polecamy wykupienie dla każdej osoby dwóch miejsc nad sobą właśnie w wagonie 3 klasy (jedno z miejsc – zazwyczaj górne jest wówczas przeznaczone na złożony odpowiednio rower)! Więcej informacji znajdą Państwo w naszym artykule Przewóz roweru Koleją Transsyberyjską.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika