Ile dni przeznaczyć na Irkuck?

  • Zabudowa drewniana na Syberii

Dworzec kolejowy przy Bajkale

Irkuck jest położony nad Angarą – jedyną rzeką, która wypływa z Jeziora Bajkał. Nazwa miasta pochodzi od dopływu Angary – rzeki Irkut. Dzięki doskonałej lokalizacji miasta na trasie Kolei Transsyberyjskiej i bliskości Jeziora Bajkał Irkuck stał się jednym z najbardziej popularnych przystanków podczas wycieczki Koleją Transsyberyjską. Na zwiedzenie miasta wystarczy kilka godzin, np. jedno przedpołudnie. 

Do najbliższej miejscowości turystycznej nad Bajkałem – Listwianki jest zaledwie 65 km, które można pokonać lokalnym autobusem lub zamawiając u nas transfer. Można też skorzystać z bardziej atrakcyjnej opcji i pojechać do Listwianki rzeką Angarą promem. Na Irkuck i Listwiankę warto przeznaczyć łącznie dwa pełne dni. Chcąc jednak zobaczyć inne zakątki Jeziora Bajkał, konieczny jest dłuższy pobyt – od kilku dni do tygodnia. Przykładowo na samą Wyspę Olchon należy przeznaczyć 3 pełne dni, z czego sam dojazd (330 km w jedną stronę) trwa około 7 godzin, łącznie z przeprawą promową.

Istnieje wiele sposobów, jak dostać się z Irkucka nad Jezioro Bajkał: do Listwianki, Bolszych Kotów i popularnej wyspy Olchon kursują liniowe autobusy. Istnieje również połączenie promowe do wszystkich tych miejsc + dodatkowo do Sewierobajkalska na północy Jeziora Bajkał.

Istnieje również dobre bezpośrednie połączenie kolejowe z Irkucka do Władywostoku i do Ułan Bator. Dlatego większość podróżnych zatrzymuje się tutaj, aby zobaczyć Jezioro Bajkał i podzielić długą trasę pociągu jadąc do Władywostoku, Ułan Bator czy Pekinu.

Co warto zobaczyć?

Warto także zobaczyć sam Irkuck! Miasto było ważnym centrum administracyjnym rosyjskiej kolonizacji Syberii oraz centrum handlu między Rosją a Mongolią, a później także między Rosją a Chinami. Irkuck ma wiele do zaoferowania turystom: od Muzeum Dekabrystów, przez uroczą promenadę nad rzeką Angara, aż po piękną i niestety już zanikającą architekturę drewnianą. Prawie na każdym kroku można zachwycać się drewnianymi zdobionymi domami, które ulegają niestety zapomnieniu i nie są regularnie odnawiane.

Wielu dekabrystów zostało pochowanych w Irkuckim klasztorze Objawień Marii z 1683 roku (dekabryści byli rewolucjonistami ze sfer szlacheckich, którzy odmówili złożenia przysięgi nowemu carowi Mikołajowi I w XIX wieku). Słynne Muzeum Dekabrystów mieści się w dawnym domu jednego z przywódców. Istnieje również wiele innych przykładów starej architektury kościelnej, w tym Polska Katedra Katolicka.

Skansen w Talcy

Po drodze z Irkucka do Listwianki można zwiedzić przepięknie położony nad Angarą skansen zwany skansenem w Talcy – świa­dectwo daw­nej architektu­ry bajkal­skiej. Muzeum założono w 1966 roku. Znajdują się tu oryginalne domy mieszkalne, mur obron­ny, ka­plica, młyn wodny, szkoła wiejska oraz karczma. Ponadto można zwie­dzić stare buriackie osiedle – kilka urzą­dzonych wewnątrz jurt, w tym jurtę sza­mana. Urocze położenie skansenu w lesie nad brzegiem Angary sprawia, że wizyta jest prawdziwą przyjemnością.

Irkuck w liczbach

Odległość od Moskwy: 5.153 km
Rok założenia: 1652 r.
Status: stolica Obwodu Irkuckiego
Liczba mieszkańców: 600 tys.
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +7 3952
Średnie temperatury w °C: styczeń: -21
kwiecień: +1
lipiec: +17
październik: +/-0

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

  • EYAND TRAVEL logografika