Czy warto zatrzymać się w Jekaterynburgu?

  • Cerkiew na Krwi w Jekaterynburgu

Symbolika Jekaterynburga

Jekaterynburg jest z pewnością punktem, z którego możemy zrezygnować podczas wycieczki Koleją Transsyberyjską. Jest jednak miastem, które przyciąga wielu z powodu swojej znaczącej historii i związanej z nią symboliki tego miejsca. To tutaj na rozkaz Lenina w roku 1918 był przetrzymywany i został zamordowany przez Bolszewików ostatni car Rosji Mikołaj II z całą rodziną. Jekaterynburg jest ponadto ważnym miastem uniwersyteckim u podnóży Uralu oraz zaraz po Moskwie drugim najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w całym kraju.

Przystanek w Jekaterynburgu powinien trwać jeden pełny dzień, dłuższy pobyt nie ma większego sensu. Zamówimy dla Państwa dobry hotel z doskonałą lokalizacją, która przy krótkich pobytach ma ogromne znaczenie. Jekaterynburg jest położony na wschód od Uralu i tym samym już w Azji. Dokładnie miasto znajduje sie w odległości 40 km od wyznaczonej granicy Europy i Azji. Jest to pierwsza za Uralem milionowa metropolia trasy transsyberyjskiej. Na tutejszej Politechnice studiował niegdyś były prezydent Rosji Borys Jelcyn, urodzony niedaleko Jekaterynburga.

Jekaterynburg w liczbach

Odległość od Moskwy: 1.778 km
Rok założenia: 1721 r.
Status: stolica Obwodu Swerdłowskiego
Liczba mieszkańców: 1,3 mln
Czas lokalny: CET+4
Numer kierunkowy: +7 343
Średnie temperatury w °C: styczeń: -16
kwiecień: +2
lipiec: +17
październik: +1

Co warto zobaczyć?

Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest cerkiew na Krwi (ros. „Храм-на-Крови“) wzniesiona w latach 2000–2003 w miejscu, w którym został zamordowany ostatni car Rosji Mikołaj II wraz z rodziną.

Warte zobaczenia są także inne katedry wybudowane w rosyjskim stylu, ratusz wybudowany w stylu socialistycznym, uniwersytet, teatry, okazała opera wybudowana na początku XX wieku, filharmonia i klasycystyczne domy z XVIII i XIX wieku.

15 km na północny zachód od Jekaterynburga znajduje się miejsce pamięci mordu na rodzinie carskiej znane jako Ganina Jama. To tutaj ciała rodziny carskiej zostały częściowo spalone i zakopane. W ramach swoich potajemnych prac geologicznych odkrył je znacznie póżniej Alexander Awdonin. W miejscu odnalezienia szczątek postawiono krzyż, został tu także założony prawosławny Klasztor Świętych Carów Męczenników. Klasztor ten jest unikalnym zespołem składającym się z siedmiu drewnianych kościołów, z których każdy jest poświęcony jednemu członkowi rodziny carskiej. Klasztor zostały zbudowany przez mnichów – w całości z własnoręcznie obrabianego drewna przy pomocy siekiery i piły.

Nazwa miasta

Nazwę nadano miastu ku czci Katarzyny I – żony cara Piotra I Wielkiego. W latach 1924-1991 miasto zmieniło nazwę na Swierdłowsk – jeszcze niedawno przypominał o tym ogromny szyld na dworcu głównym w dzisiejszym Jekaterynburgu. Nazwę Swierdłowsk miasto otrzymało ku czi Jakowa Swierdłowa – rewolucjonisty i przywódcy partii bolszewickiej, który był przez rok głową państwa sowieckiego. Wielu Rosjan używa tej nazwy do dziś. Jeszcze przed kilku laty ta właśnie nazwa widniała na wszystkich biletach i rozkładach transsyberyjskich. Dziś wrócono do pierwotnej nazwy Jekaterynburg.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

  • EYAND TRAVEL logografika