Moskwa – ile dni przeznaczyć na zwiedzanie?

  • Moskwa - stolica Rosji

Czy jeden dzień wystarczy na zwiedzenie Moskwy?

To pytanie zadaje nam wiele osób. Jako stolica Rosji Moskwa jest oczywiście bardzo ważnym punktem wycieczki Koleją Transsyberyjską i nie powinno zabraknąć czasu na jej zwiedzenie, chyba że widzieli Państwo to miasto już wcześniej.

Najważniejsze zabytki można jednak zwiedzić w ciągu jednego dnia. Oczywiście należy się wówczas liczyć z tym, że ten dzień będzie bardzo intensywny. Do najważniejszych punktów zwiedzania należy oczywiście Kreml i Plac Czerwony oraz słynna historyczna ulica Arbat, Wzgórza Worobiowe i wycieczka metrem moskiewskim, podczas której można przekonać się, dlaczego jego stacje uważane są za podziemne pałace. O ile zatem nie mają Państwo zbyt dużo czasu, można na Moskwę śmiało przeznaczyć jeden pełny dzień. Wieczorem w dniu przyjazdu można udać się na wstępną wycieczkę na Plac Czerwony i zobaczyć jego przepięknie oświetlone okolice.

Jeżeli jednak czas Państwa nie ogranicza i wolą Państwo zwiedzać wszystko spokojnie i bez pośpiechu, a tym bardziej jeśli chcieliby Państwo dodać do programu dodatkową atrakcję, których w Moskwie nie brakuje, np. Mauzoleum Lenina lub Galerię Trietiakowską, polecamy przeznaczyć na Moskwę dwa pełne dni. W ten sposób będzie także możliwy rejs po rzece Moskwa, który serdecznie Państwu polecamy. Rejs może trwać pół godziny lub dłużej. Polecamy rejs Radisson, który trwa 2,5 godziny i który można zamówić u nas.

Potęga Moskwy

Moskwa jest nie tylko największym miastem i stolicą Federacji Rosyjskiej, ale również największym miastem w Europie oraz jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych i kulturalnych na całym świecie.

Potęgi Moskwy nie da się przeoczyć podczas wizyty na Kremlu, w Teatrze Balszoj, czy podczas spaceru po Placu Czerwonym i wspaniałych okolicznych bulwarach. Aby się o niej przekonać, wystarczy wycieczka metrem moskiewskim – jego okazałe stacje są zaliczane do największych atrakcji turystycznych.

Moskwa jest duszą i sercem rosyjskiego imperium. Ulice tętnią tutaj życiem przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To miasto ma magię przyciągania i odpychania, jest pozytywne i smutne zarazem. Moskwa jest bowiem miastem wielu kontrastów, których zdają się nie dostrzegać ani jej mieszkańcy ani turyści. Mieszkańcy są do nich przyzwyczajeni, a większość turystów nie zdąży ich zauważyć podczas swojego krótkiego pobytu.

Moskwa to nie tylko Kreml i Plac Czerwony. Historię tego niezwykłego miasta czuć niemalże na każdym kroku, w każdej uliczce. Rosyjska stolica skrywa tajemnice swoich dawnych mieszkańców – słynnych pisarzy i artystów. Niezwykle ciekawą i bogatą historię miasta poznamy podczas wizyty w jednym z tutejszych licznych muzeów, a nawet pod ziemią – podczas wycieczki moskiewskim metrem.

Wielu kocha to miasto, wielu go nienawidzi. Są też z pewnością i tacy, którym towarzyszą oba te uczucia naraz. Jest faktycznie wiele powodów do obu tych skrajnych odczuć. Co do jednego wszyscy są zgodni: Moskwę warto zobaczyć!

Moskwa w liczbach

Rok założenia: 1147 r.
Status: stolica Federacji Rosyjskiej
Liczba mieszkańców: 10,5 mln
szacunkowo łącznie z niezameldowanymi mieszkańcami: 14,5 mln
Czas lokalny: CET+2
Numer kierunkowy: +7 495
Średnie temperatury w °C: styczeń: -10
kwiecień: +4
lipiec: +18
październik: +4

Co warto zobaczyć w Moskwie?

Kreml i Plac Czerwony

Największą atrakcją turystyczną Moskwy pozostaje od dawna Kreml i Plac Czerwony. Od 1990 roku oba obiekty znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Po wielkim pożarze w roku 1493 car Iwan III nakazał pozostawienie jednej z części murów Kremla niezabudowanej. W ten sposób powstał Plac nazywany pierwotnie „pięknym”. Dopiero później przemianowano go na Plac Czerwony. Stało się tak pod wpływem koloru cegieł, z jakich został wybudowany. Zmiana nazwy nabrała wydźwięku politycznego w czasie Rewolucji Październikowej (Czerwony Październik). Kreml otacza mur długości 2235 m. Jest on dziś siedzibą rosyjskiego prezydenta i częściowo udostępniony do zwiedzania.

Moskwa jako wielka metropolia była od lat sercem państwa rosyjskiego. Plac Czerwony był zawsze centralnym placem i najważniejszym miejscem Moskwy. Otoczony jest murami Kremla, składającą się z siedmiu kościołów Bazyliką i licznymi arkadami handlowymi. Kreml, rosyjska twierdza, symbolizuje światową i kościelną władzę i potęgę w sposób wymowny i niepowtarzalny.

Okolice Placu Czerwonego

Przy Placu Czerwonym znajdują się kolejne zabytki stolicy. Należą do nich przede wszystkim: Muzeum Historyczne, dom handlowy GUM i Katedra św. Bazylego będąca według wielu turystów najpiękniejszym kościołem w Moskwie. Katedra ta została w roku 1561 konsekrowana ku pamięci wielkiego zwycięstwa nad Tatarami pod Kazaniem. Katedra posiada 8 kolorowych wieżyczek. Iwan Groźny nakazał oślepić jej architekta w celu zapobieżenia budowy przez niego innych równie pięknych kościołów na świecie.

GUM jest z kolei domem towarowym wybudowanym w latach 1888-1893 w tradycyjnym stylu rosyjskim. Dzisiejszy GUM znajdujący sie dokładnie naprzeciwko Kremla, po drugiej stronie Placu Czerwonego, był kiedyś największym i najbardziej nowoczesnym centrum handlowym Rosji. Jest to godny podziwu budynek z piękną elewacją ozdobioną licznymi ornamentami. Wewnątrz budynku, pomiędzy gęstwiną korytarzy sklepowych znajduje się niewielka, ale równie piękna fontanna.

Mauzoleum Lenina

Tuż przy murach Kremla mieści się Mauzoleum Lenina. Wybudowane ono zostało w kształcie piramidy, z ciemnoczerwonego granitu. Ciało Lenina spoczywa tutaj wbrew jego woli od chwili jego śmierci, tj. od 21.01.1924. Od wielu lat trwają zawzięte dyskusje na temat przeniesienia jego zwłok do grobowca rodzinnego mieszczącego się w St. Petersburgu. Podobnie inni prominentni członkowie partii komunistycznej, jak np. Józef Stalin, zostali pochowani pod murami Kremla, tuż za Mauzoleum Lenina.

Teatr Balszoj

W Teatrze Wielkim (Bolszoj Teater) pierwsza sztuka została wystawiona w roku 1854. Oferując 4 tysiące miejsc już wtedy należał on do największych i najbardziej znanych i uznawanych scen światowych.

Moskiewskie dworce kolejowe

W Moskwie znajduje się dziś 7 dworców. Dworzec Leningradzki, z którego odchodzą pociągi do St. Petersburga, znajduje się tuż obok Dworca Jarosławskiego – punktu początkowego trasy Kolei Transsyberyjskiej. Do tego moskiewskiego węzła komunikacyjnego należy ponadto Dworzec Kazański, z którego odchodzą specjalne pociągi luksusowe w kierunku Pekinu i Władywostoku. Reszta dworców kolejowych jest umiejscowiona w innych częściach metropolii. Należy do nich m.in. Dworzec Kurski, z którego odjeżdżały początkowo wagony Ekspresu Syberyjskiego.

Pierwszą trasą kolejową w Rosji był wybudowany w roku 1837 odcinek z St. Petersburga do Carskiego Siela. Jako jeden z pierwszych większych odcinków torów kolejowych poprowadzony został odcinek z Moskwy do St. Petersburga. Oba dworce końcowe (Dworzec Moskiewski w St. Petersburgu i Dworzec Leningradzki w Moskwie) zostały wybudowane według jednolitego projektu i ku czci cara Mikołaja I. Oba nosiły początkowo nazwę Dworzec Mikołajski. Budowa została przeprowadzona w latach 1842-1851.

Historia Moskwy

Pierwsza wzmianka o Moskwie pochodzi z roku 1147. W roku 1238 miasto dostało się pod panowanie Mongołów i Tatarów. Dopiero w wieku XIV stało sie ono stolicą Księstwa o nazwie Moskwa. Nie mając do tej pory żadnego znaczenia i wpływów na świecie Moskwa stała się nagle jednym z najbardziej znaczących miast w świecie chrześcijańskim i nie tylko. Mieszkańcy lubili nazywać się po Rzymie i Konstantynopolu „trzecim cesarstwem świata”.

Miasto zawdzięcza szczególnie dużo carowi Iwanowi Groźnemu. Pod jego panowaniem Kreml zyskał dzisiejsze rozmiary, została także wybudowana Katedra św. Bazylego. Z kolei Piotr Wielki, car Rosji od 1689 roku, przeniósł stolicę z Moskwy do nowo powstałego wówczas miasta o nazwie St. Petersburg. Osłabiło to pozycję Moskwy na okres około 200 lat. Pomimo tego pozostała ona wówczas niepisaną stolicą państwa. Dziś, po odzyskaniu przez Moskwę pełnego statusu stolicy, nadal trwa wielka rywalizacja między oboma metropoliami.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika