Czy warto zatrzymać się w Nowosybirsku?

  • Dworzec Główny w Nowosybirsku

Stolica Syberii

Nowosybirsk jest uważany za „stolicę” Syberii i ważne miasto na trasie transsyberyjskiej. Przystanek w Nowosybirsku nie jest jednak konieczny, a samo miasto nie ma wiele do zaoferowania przeciętnemu turyście. Nowosybirsk można traktować jako typowe duże miasto syberyjskie. Osoby, które chciałyby takie miasto zobaczyć, mogą rozważyć przystanek tutaj, o ile nie przewidują postoju w innym mieście na Syberii. Szczególnie dla osób, które chciałyby podzielić długi odcinek między Moskwą a Irkuckiem na dwie w miarę równe części, Nowosybirsk będzie idealnym miejscem na nocleg w hotelu, tym bardziej, że dworzec główny i najlepsze hotele znajdują się tutaj w ścisłym centrum miasta.

Na przystanek w Nowosybirsku wystarczy przeznaczyć jeden pełny dzień. Pociągi z Moskwy przyjeżdżają do Nowosybirska wieczorem. Możliwy jest wówczas nocleg w hotelu, zwiedzenie miasta następnego dnia i odjazd wieczornym pociągiem do Irkucka. Można też zaoszczędzić koszt noclegu i przyjechać do Nowosybirska rano. Po zdeponowaniu bagażu na dworcu kolejowym można zwiedzić miasto, zjeść obiad i wieczorem odjechać pociągiem do Irkucka.

Powstanie Nowosybirska pod koniec XIX wieku było ściśle związane z planowanym rozwojem Syberii i Kolei Transsyberyjskiej. W latach 1940–42 Nowosybirsk był centrum zbrojnym Armii Czerwonej i głównym węzłem komunikacyjnym Syberii między zachodem a wschodem. W rejonie Nowosybirska zbudowano wówczas kilka mostów na ogromnej rzece Ob.

Nowosybirsk jest dziś zaraz po Moskwie i St. Petersburgu trzecim co do wielkości miastem w Rosji oraz przy okazji najważniejszym ośrodkiem edukacyjnym Syberii. Dla wielu jest to niepisana syberyjska stolica. 30 km na południe od miasta zostało w roku 1957 założone miasteczko naukowe Akademgorodok, w którym znajduje się wiele ośrodków badawczych i uniwersytetów.

Co warto zobaczyć?

W Nowosybirsku znajduje się wybudowana ku czci cara Aleksandra III katedra Aleksandra Newskiego oraz największy dworzec na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Można poza tym zobaczyć Muzeum Kolei Transsyberyjskiej, Galerię Sztuki, Regionalne Muzeum Krajoznawcze i Dom Oficera. Miasto charakteryzuje bardzo silnie budownictwo okresu socjalizmu. Jednymi z licznych przykładów architektury czasów stalinowskich jest budynek opery z olbrzymim pomnikiem Lenina, ratusz i Dom Lenina.

Obie części miasta położone po obu stronach rzeki Ob są połączone ze sobą wieloma wielkimi mostami. Centrum miasta i zarazem jego rdzeń historyczny mieszczą sie na jej prawym brzegu. Lewy brzeg stanowią tzw. „spalnyje rajony”, czyli osiedla mieszkalne, oraz obszary przemysłowe.

Ciekawa może też być wycieczka do miasteczka akademicko-naukowego Akademgorodok, które jest w zasadzie dzielnicą Nowosybirska, jednak jeżeli chodzi o infrastrukturę jest całkowicie od niego niezależne.

Nowosybirsk w liczbach

Odległość od Moskwy: 3.303 km
Rok założenia: 1893 r.
Status: stolica Obwodu Nowosybirskiego
Liczba mieszkańców: 1,4 mln
Czas lokalny: CET+5
Numer kierunkowy: +7 3832
Średnie temperatury w °C: styczeń: -19
kwiecień: +/-0
lipiec: +18
październik: +1

Nazwa miasta

W momencie powstania dzisiejszy Nowosybirsk nosił nazwę Nowaja Derewnja. Później nazwę wielokrotnie zmienianio. W latach 1904-1925 miasto otrzymało nazwę Nowonikolajewsk (Новониколаевск) – ku czci ostatniego cara Rosji Mikołaja II. Jednak zgodnie z życzeniem mieszkańców miasta od 1925 roku nosi ono nazwę Nowosibirsk („Nowa Syberia“).

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

  • EYAND TRAVEL logografika