Czy warto zatrzymać się w Omsku?

  • Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Omsku

Metropolia na Syberii

Omsk został założony jako forteca w celu ochrony Rosji przed najazdami z Kirgistanu i południowego wschodu. Celem była także dalsza eksploracja i rozwój Syberii, dla których Omsk miał być bazą. Dziś jest to ważny ośrodek handlowy i duże syberyjskie centrum kulturalne.

Przystanek w Omsku nie jest konieczny. Jest to typowe duże miasto na Syberii, podobne do Nowosybirska i Krasnojarska, nie jest więc specjalnie atrakcyjne dla osób podróżujących Koleją Transsyberyjską. W zasadzie przystanek tutaj można polecić tylko osobom, które chciałyby zobaczyć jedno typowe duże miasto na Syberii i rozdzielić długą trasę kolejową z Moskwy do Irkucka. Wówczas Omsk ze względu na swoje położenie dokładnie w połowie tej trasy jak najbardziej się na taki przystanek nadaje.

W XIX wieku Omsk był miejscem wygnania dekabrystów i innych dysydentów. Między innymi jeden z najważniejszych pisarzy rosyjskich – Fiodor Dostojewski został zesłany do Omska. W latach 1918–1919 miał tutaj swoją siedzibę antykomunistyczny rząd Aleksandra Kołczaka – admirała rosyjskiej marynarki wojennej i monarchisty, który został zastrzelony w 1920 roku w Irkucku.

Omsk w liczbach

Odległość od Moskwy: 2.676 km
Rok założenia: 1716 r.
Status: stolica Obwodu Omskiego
Liczba mieszkańców: 1,1 mln
Czas lokalny: CET+5
Numer kierunkowy: +7 3812
Średnie temperatury w °C: styczeń: -19
kwiecień: +1
lipiec: +19
październik: +1

Co warto zobaczyć?

Omsk jest architektonicznie dośc ciekawy. Warto zobaczyć stare miasto, w którym można podziwiać piękne fasady z kilku ostatnich stuleci. Istnieją również przykłady nowoczesnej architektury, takie jak Teatr Muzyczny lub centrum handlowe z lat 80. Do interesujących zabytków miasta należą także prawie 200-letnia Katedra Mikołaja, Teatr Dramatyczny, Akademia Kolejnictwa, liczne muzea i teatry, filharmonia i Galeria Sztuki, w której można podziwiać m.i. dzieła Repina i Surikowa. Innym interesującym muzeum jest Muzeum Literatury im Fiodora Dostojewskiego.

Warto wspomnieć, że w okresie ZSSR Omsk był miastem „zamkniętym” dla obcokrajowców. Pomimo, że Omsk był zawsze miastem handlowym, pozostał on jednak głównie ośrodkiem militarno-administracyjnym. Odcinek Omsk-Nowosybirsk jest dziś jednym z najczęściej uczęszczanych odcinków na świecie pod względem transportu towarów, a to ze względu na tutejszy przemysł. Omsk jest ważnym ośrodkiem przemysłu węglowego, produkcji opon, techniki pomiarowej i rafinerii ropy naftowej. Warta wspomnienia jest także tutejsza produkcja piwa. Waży sie tutaj najlepsze piwo Syberii – „Sibirskaja Korona”.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika