Ile dni przeznaczyć na Ułan Bator?

  • Widok na Ułan Bator ze wzgórza Zaisan

Klasztory i jurty

Stolica Mongolii jest często określana jako najbrzydsza stolica na świecie. Faktycznie nie przypomina ona typowych wspaniałych stolic europejskich, choć powoli się to zmienia. Prawdą jest również, że Ułan Bator można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Na turystów czeka tu jednak wiele ciekawych zabytków i wrażeń!

Podobnie jak Moskwa Ułan Bator jest miastem kontrastów: w centrum miasta znajdziemy nowoczesne wieżowce, luksusowe hotele i zadbane parki, ale również liczne stare klasztory i pałace oraz tradycyjne targi z wszelkiego rodzaju produktami. Na obrzeżach miasta rozciągają się biedne dzielnice jurt. Miasto jest ponadto otoczone czterema pasmami górskimi, które widać z samego centrum. Jest to zatem jedyna w swoim rodzaju mieszanka, której nie warto przegapić!

Aby zobaczyć Mongolię, nie wystarczy jednak zatrzymać się w Ułan Bator. Prawdziwa Mongolia to przede wszystkim stepowe pustkowia, góry i pustynia, czyli trzy przeciwstawne mongolskie krajobrazy, które można zobaczyć nawet podczas krótkiej trwającej 2-3 dni wyprawy (wycieczki po Mongolii)! Poza Ułan Bator mieszkają Nomadzi toczący nadal tradycyjne mongolskie życie koczownicze, choć nieco nowocześniejsze niż sto lat temu.

W XIX wieku znaczenie Ułan Bator jako przystanku na wszystkich szlakach handlowych między Rosją a Chinami bardzo wzrosło. Ułan Bator oznacza „czerwony bohater”. Do 1924 r. miasto nazywało się Urga, a nazwa Ułan Bator została nadana na cześć Suche Batora – wielkiego bohatera rewolucji mongolskiej i niezależnego państwa mongolskiego. Główny plac w mieście (Suche Bator Square) został również nazwany na cześć mongolskiego bohatera.

Co warto zobaczyć?

Na największym placu w centrum miasta – Placu Suche Batora stoi olbrzymi pomnik tegoż bogatera. Oczywiście w programie zwiedzania nie może zabraknąć założonego w 1838 roku klasztoru Gandan. Klasztor jest położony na zachód od centrum miasta i jest największym centrum religijnym w Mongolii. Reprezentuje mieszankę różnych stylów architektonicznych: styl mongolski, tybetański i chiński.
Niezapomnianych wrażeń dostarczy zwiedzającym wycieczka do miejsca pamięci Zaisan, które znajduje się na wzgórzu na południu miasta. Można tu podziwiać wspaniałą panoramę stolicy Mongolii i przy dobrej pogodzie zrobić fantastyczne zdjęcia. Zaisan upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej. Panoramiczny widok metropolii – z licznymi osiedlami jurt i wieżowcami zapiera dech w piersiach.Warto również zobaczyć pałac Bogd-Chana z 1893 roku, klasztor Chijd Dambadardżaa, położony na obrzeżach miasta i założony w latach 1761-1765, świątynię Choyjin Lama – dziś muzeum historii religii z bogatym wnętrzem i klasztorem Dar ech echijn süm oraz klasztor Geser süm założony na początku XX wieku. Z licznych muzeów warto odwiedzić Narodowe Muzeum Historyczne, w którym można poznać ciekawą historię i kulturę Nomadów i Mongołów.

Festiwal Naadam

Festiwal Naadam jest tradycyjnym mongolskim festiwalem sportowym i jednym z głównych świąt państwowych w Mongolii. Festiwal obejmuje trzy tradycyjnie konkurencje: zapasy, łucznictwo i wyścigi konne. W 2010 roku Naadam został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Festiwal ma tradycję sięgającą kilku stuleci i odbywa się co roku między 11 i 13 lipca. Stolica Mongolii zamienia się w tym czasie w kolorowe i zatłoczone miejsce, w którym odbywają się główne zawody. Ceny noclegów są wówczas bardzo zawyżone, a mimo tego rezerwacje miejsc noclegowych są możliwe tylko z dużym kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ceremonia rozpoczęcia festiwalu ma oczywiście miejsce na Placu Suche Batora przed pomnikiem narodowego bohatera. Łucznictwo i wyścigi konne są podczas festiwalu także domeną kobiet.

Wycieczki objazdowe po Mongolii

Ułan Bator w liczbach

Odległość od Moskwy: 6.266 km
Rok założenia: 1639 r.
Status: od 1924 r. stolica
Mongolskiej Republiki Ludowej
Liczba mieszkańców: 990 tys.
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +976 11
Średnie temperatury w °C: styczeń: -25
lipiec: +18

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika