Czy warto zatrzymać się w Ułan Ude?

  • Pomnik Lenina w Ułan Ude

Największa głowa Lenina

Ułan Ude jest stolicą Republiki Buriacji w południowo-wschodniej Syberii. Jest oddalone o 150 km od południowo-wschodniego wybrzeża Bajkału. Nie nadaje się jednak jako przystanek z zamiarem zobaczenia Jeziora Bajkał. W tym celu zdecydowanie polecamy Irkuck. Ułan Ude ma jednak do zaoferowania inne atrakcje, które miasto zawdzięcza swojej burjackiej atmosferze.

Ułan Ude jest znaczącym węzłem komunikacyjnym na trasie transsyberyjskiej i z tego powodu idealnie nadaje się na przystanek między Irkuckiem a Władywostokiem czy Ułan Bator. Na samo miasto z największą głową Lenina na świecie wystarczy zaplanować kilka godzin. Drugą połowę dnia warto przeznaczyć na zwiedzenie niezwykle ciekawego i pięknego Muzeum Etnograficznego położonego poza centrum miasta. Jest jednak jeszcze jedna, nie mniej ważna atrakcja postoju w Ułan Ude – jest nią wycieczka do klasztoru buddyjskiego w Iwolgińsku (30 km od Ułan Ude), na którą należy przeznaczyć kilka godzin.

Łącznie warto mieć zatem półtora dnia, aby swobodnie dysponując czasem zobaczyć wszystkie te trzy punkty programu. Swoją drogą wycieczka do klasztoru nie jest konieczna, jeśli jadą Państwo dalej do Mongolii, gdzie będzie okazja zobaczenia nawet większego klasztoru Gandan w Ułan Bator. Jeśli jednak wybrali Państwo trasę do Władywostoku, polecamy udać się do Iwolgińska, aby zobaczyć największą świątynię buddyjską w całej Rosji.

Ułan Ude jest kulturalnym i gospodarczym centrum Zabajkala – pięknego górskiego regionu między Jeziorem Bajkał a górnymi brzegami Amuru. Jest także ważnym centrum handlowym między Rosją, Mongolią i Chinami. 

Co warto zobaczyć?

Miasto słynie z nietypowego pomnika Lenina – podobno największej głowy Lenina na świecie. Niedaleko Ułan Ude – w Iwolgińsku mieści się największy klasztor buddyjski w Rosji. Muzeum Etnograficzne jest świadectwem ciekawej historii regionu, jego różnorodności kulturowej i obecności Buriatów – narodu mongolskiego.

Dacan Iwołgiński

Dacan Iwolgiński to klasztor buddyjski położony w Iwolgińsku – 30 km na południe od Ułan Ude. Zgodę na budowę świątyni wydał w 1945 roku sam Józef Stalin. Była to nagroda za zasługi Buriatów w walce z nazistami. Starzy lamowie (duchowni buddyjscy), którzy powrócili z obozów stalinowskich, zbudowali tutaj centrum religijne w Buriacji. W późniejszych latach dacan rozbudowano, powstał tu kompleks świątyń.

Dacan Iwolgiński jest obecnie dużym kompleksem klasztornym i największym klasztorem buddyjskim w Rosji. Jest on poza tym siedzibą Komitetu Buddyjskiego Rosji. Kompleks klasztorny składa się z głównej świątyni Zogtschen-Dugan oraz kilku innych świątyń. Znajdują się również domy mieszkalne dla około 20 duchownych, pensjonat turystyczny, muzeum, oranżeria, liczne stupy i bębny modlitewne, a także uniwersytet buddyjski z kilkoma wydziałami, który przyjmuje studentów buddyjskich z całej Rosji.

Ułan Ude w liczbach

Odległość od Moskwy: 5.609 km
Rok założenia: 1666 r.
Status: stolica Republiki Buriackiej
Liczba mieszkańców: 380 tys.
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +7 3012
Średnie temperatury w °C: styczeń: -27
kwiecień: +1
lipiec: +19
październik: +1

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika