Ile dni przeznaczyć na Władywostok?

  • Władywostok - panorama miasta

Ostatnia stacja Władywostok

Na Władywostok i wysieczkę na Wyspę Ruską wystarczy przeznaczyć jeden pełny dzień. Ewentualnie drugiego dnia można wybrać się do jednego z muzeów tematycznie związanych ze strategiczną funkcją tego miasta.

Władywostok jest ostatnią rosyjską stacją na trasie Kolei Transsyberyjskiej. Jest to bez wątpienia najważniejsze strategicznie rosyjskie miasto portowe na Oceanie Spokojnym. Port we Władywostoku jest nadal jedną z głównych baz rosyjskiej floty Pacyfiku. Również ze względu na bliskość Chin (około 100 km) i Japonii, z którymi istnieje połączenie promowe, Władywostok jest miastem ważnym gospodarczo i strategicznie.

Ze względu na strategiczne położenie Władywostoku rosyjskim władzom bardzo zależało na połączeniu go trasą kolejową ze stolicą Moskwą.  Ze względów strategicznych Władywostok był także jednym z miast Rosji, które były zamknięte dla obcokrajowców do 1991 roku.

Wszystko to przemawia za tym, że Władywostok jest fascynującym miastem rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Jego atrakcyjność zwiększa ponadto duża odmienność od innych rosyjskich miast. Obecność japońskich, chińskich i koreańskich biznesmenów oraz zatłoczenie ulic używanymi samochodami z Japonii (rozpoznawalnymi po kierownicy z prawej strony) i Korei nadaje miastu wyjątkową atmosferę. Ponadto Władywostok jest niesamowicie blisko Korei Północnej – w linii prostej zaledwie około 50 km od granicy, istnieje nawet bezpośrednie połączenie kolejowe i lotnicze z Korei Północnej do Władywostoku! To miasto to zatem swoista mieszanka kulturowa i gospodarcza.

Jakby tego było mało, w 2012 roku został oddany do użytku potężny most o długości 3100 m łączący Władywostok z Wyspą Rosyjską. Od 2012 roku wyspa jest zatem dostępna drogą lądową i stała się atrakcyjnym celem wycieczek dla wielu turystów i mieszkańców miasta.

Co warto zobaczyć?

Wyspa Rosyjska

Wyspa Rosyjska jest położona w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim i liczy około 5.000 mieszkańców. Wycieczki na wyspę nowo wybudowanym mostem wantowym (podwieszonym) stały się jedną z największych atrakcji turystycznych Władywostoku. Sam most jest dużą atrakcją – długość najdłuższego przęsła wy­nosi ponad 1 km, a całkowita długość mostu to ponad 3 km. Dodatkowo podczas wycieczki na wyspę można skorzystać z punktu widokowego i zrobić fantastyczne zdjęcia mostu i zatoki.

Kąpiel w Pacyfiku

Samo miasto ma natomiast do zaoferowania liczne muzea związane tematycznie z portową funkcją miasta: Muzeum Floty, Muzeum Łodzi Podwodnej S-56, Muzeum Krajoznawcze im. Arsienjewa, Muzeum Fortecy Władywostockiej, Muzeum Wojsk Ochrony Pogranicza. Oczywiście wart zobaczenia jest także olbrzymi port morski wraz z zatoką Złoty Róg położoną pośród wzgórz. Dużą atrakcją jest także kąpiel lub choćby zamoczenie nóg w Pacyfiku! Kolejka linowa zawiezie Państwa na okoliczne wzgórza, skąd będzie można podziwiać panoramę miasta.

Dworzec kolejowy we Władywostoku został wybudowany w 1912 roku w stylu secesji. Tory kolejowe graniczyły wówczas bezpośrednio z zatoką Morza Japońskiego.

Władywostok w liczbach

Rok założenia: 1860 r.
Liczba mieszkańców: 600 tys.
Czas lokalny: CET+9
Odległość od Moskwy: 9.300 km pociągiem nr 100
9.259 km pociągiem Rossija nr 2 *
Numer kierunkowy: +7 4232
Status: stolica Kraju Nadmorskiego

* Do 2002 roku pociągiem Rossija pokonywało się z Moskwy do Władywostoku 9.288 km – ta odległość stała się symbolem Kolei Transsyberyjskiej i można ją jeszcze zobaczyć na pomniku na końcowej stacji kolejowej we Władywostoku. Jednak od 2002 roku trasa pociągu Rossija została nieco zmodyfikowana i nie prowadzi już przez Jarosław, tylko przez Niżny Nowogród, dzięki czemu została skrócona o prawie 30 km.

Mogą Państwo zamówić u nas każdy odcinek trasy i każdą klasę biletową.

Wspólnie stworzymy indywidualną koncepcję podróży i zrealizujemy wycieczkę według Państwa pomysłu!

Zapytaj o wycieczkę:

Skontaktuj się z nami:

Print Friendly, PDF & Email

  • EYAND TRAVEL logografika